HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooks Stream 11 Pro Intel Celeron 4GB RAM- 64GB HDD WIN 10+ MOUSE AND USB LIGHT
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 140,000
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
1 out of 5
(1 verified rating)Variation available
3offers starting from₦ 140,000
See More OffersPromotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 23hrs 57mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 23hrs 57mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
RULE INTEGRATED SYSTEM
92%Seller Score
46 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Average
Cancellation Rate: Excellent
Compare Offers
₦ 140,000
Sold by: RULE INTEGRATED SYSTEM | Seller Score: 92%
₦ 140,000
Sold by: RULE INTEGRATED SYSTEM | Seller Score: 92%
Product details
| Product info |
|
| Product name | Upgrade classroom learning with the thin, light, and powerful Stream 11 Pro. Take learning to the next level with Windows 10 while maximizing collaboration with OneDrive cloud storage, improved WLAN1 connectivity, From the start of class to after-school homework, stay productive with the Stream 11 Pro’s battery life.A secure and budget friendly notebook built for learning with WLAN1 connectivity in the classroom, hardware and firmware TPM, fast boot-up time, and Intel® Celeron® processing power.3The Ultra-slim quiet fan-less design helps keep classrooms focused without the ambient noise from multiple machines. Get up to speed with Windows 10 and OneDrive cloud storage that delivers productivity and enable studying online and offline with compatible applications. The firmware Trusted Platform Module 2.0 (TPM) provides hardware-based encryption keys to help secure data, e-mail, and login credentials. Enable teams to collaborate and excel at projects with a 720p HD webcam, an enhanced microphone that helps reduce noise and echoes, and DTS Studio Sound™. Add your choice of peripherals, connect to a display, and expand your storage options with a range of ports |
| Microprocessor | Intel® Celeron(up to 2.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| Hard drive | 64GB HDD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 6 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 6 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost 1.0 |
Specifications
Key Features
- Stream 11 MINI
- Intel® Celeron Processor
- Up to 2.0GHz with Intel® Turbo Boost Technology
- 2GB RAM,
- 32GBHARD DRIVE + 1TB OF OneDrive Cloud Storage
- Ultra SLim
- Windows 10 home
- 2GB RAM
- Thinner, Design
- Fast, Durable And Mobile
What’s in the box
Hp Stream 11 Pro Intel Celeron 4GB RAM- 64GB HDD WIN 10+ BAG
Specifications
- SKU: HP246CL6MQAQLNAFAMZ
- Weight (kg): 1.6
- Main Material: LAPTOP
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (1)
1/5
1 out of 5
1 verified rating
Comments from Verified Purchases(0)
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
plastic stand craftergonomic clippertraining spoon greenv29 blackrelentless sport boots55a6g tv modelnanit pro camerasize 6 basketballbelt greygift business bookspoon holder pinkanime notebook pinkhp convertible grayhypertension tea bluebusiness class laptoprubber ball goldnicotinamide riboside capsulesbinding cover yellowbaby diaper caddysamsung hw q600cffp2 protective maskwomen sneaker beigeagbada sizes xxlaccessory extra jarsherbal powder shampoobottled edp 200mlstovetop cookware setoxo kitchen timerkojic soap orangehose pipe grey
/product/00/9755814/1.jpg?3303)
Hp Stream 11 Pro Intel Celeron 4GB RAM- 64GB HDD WIN 10+ MOUSE AND USB LIGHT
₦ 140,000
Questions about this product?

/product/00/9755814/1.jpg?3303)
/product/00/9755814/2.jpg?3303)
/product/00/9755814/3.jpg?3303)
/product/00/9755814/4.jpg?3303)
