HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooksEliteBook 845 G8 - Ryzen 5 Pro 5650U/AMD 2.3 - 16GB RAM/512GB SSD WIN 11 PRO+BAG
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 540,000
₦ 700,00023%
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
4.5 out of 5
(2 verified ratings)3offers starting from₦ 540,000
See More OffersPromotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 11hrs 52mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 11hrs 52mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Warranty
11year
Seller Information
SHOP YOUR ESSENTIALS
66%Seller Score
3 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Good
Cancellation Rate: Very Poor
Compare Offers
₦ 540,000
Sold by: SHOP YOUR ESSENTIALS | Seller Score: 66%
₦ 630,000
Sold by: SHOP YOUR ESSENTIALS | Seller Score: 66%
Warranty:
11year
Product details
| roduct Type: | EliteBook 845 G8 |
| Operating System: | WINDOWS 11 PRO |
| CPU: | Ryzen 5 Pro 4650U/AMD 2.3 |
| Max Turbo Speed: | UP TO 4.2 GHz With Intel Turbo boost system |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Cache: | L3 - 12MB |
| Features (Processor / Chipset): | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
| Features (Display): | 55% NTSC colour gamut, Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare |
| Features (Input): | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, glass clickpad, DuraKeys |
| Features (Communications): | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Features (Miscellaneous): | Automatic DriveLock, BIOS Absolute Persistence, DriveLock, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, Sure Click,Sure Sense, Secure Erase, Sure Start Gen 6, Sure Run Gen 3, Sure Recover Gen 3, Sure Admin, BIOSphere |
| RAM: | 16GB |
| Max RAM Supported: | 64 GB |
| Technology (Memory): | DDR4 SDRAM |
| Technology (Battery): | 4-cell lithium polymer |
| Speed: | 5200 MHz |
| Rated Speed: | 5200 MHz |
| Form Factor: | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 1 |
| Main Storage: | 512GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
| Type (Display): | 14" - IPS |
| Type (Input): | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| LCD Backlight Technology: | WLED backlight |
| Resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 60 Hz |
| Widescreen: | |
| Image Brightness: | 250 cd/m² |
| Keyboard Name: | Premium Collaboration Keyboard |
| Graphics Processor: | AMD |
| Memory Allocation Technology: | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera: | Yes - HD |
| Video Resolutions: | 720p |
| Sound: | Stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features: | Bang & Olufsen Audio |
| Keyboard Backlight: | YES |
| Keyboard Layout: | Bulgarian |
| Wireless: | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Class: | Class 2 |
| Wireless Controller: | Intel Wi-Fi 6 AX 201 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Compliant Standards (Communications): | IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED |
| Compliant Standards (Miscellaneous): | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, low halogen, ICCP, BNCI |
| Capacity: | 53 Wh |
| Run Time: | Up to 14.5 hours |
| Input: | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output: | 45 Watt, 19.5 V |
| Case Material: | Aluminum |
| Integrated Options: | Tile module, hall sensor, tamper sensor |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security, fingerprint reader, smart card reader |
| Theft/Intrusion Protection: | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop |
| Security Slot Type: | Kensington nano security slot |
| Included Accessories: | Smart AC Adapter |
| Localization: | Language: Bulgarian / region: Bulgaria |
| Dimensions (WxDxH): | 32.35 cm x 21.47 cm x 1.78 cm |
| Weight: | 1.35 kg |
| Service & Support: | Limited гаранция - parts and labour - 3 години |
Specifications
Key Features
Processor Name AMD Ryzen™ 5 PRO 5650U (3.3 GHz base clock, up to 4.2 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores
GRAPHICS AMD Radeon™ Graphics
Memory (RAM) 16GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 8 GB)
Hard drives 512GB PCIe® NVMe™ TLC SED SSD
What’s in the box
Laptop
Charger
Manaul
Specifications
- SKU: HP246CL82ESO5NAFAMZ
- Model: EliteBook 845 G8
- Weight (kg): 1.8
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (2)
4.5/5
4.5 out of 5
2 verified ratings
Comments from Verified Purchases(1)
5 out of 5
I love it
Everything is as described. That's what I'm using right now. It's as fast as that of a Core i7. It also has its own fan (cooling system) so it doesn't get too hot like my previous laptop. The speakers are top-notch with enhanced bass; it also has a lasting battery of up to 8 hours with low programs running and up to 5 hours with extensive and powerful programs running. It's everything I was looking for. Only that it scratches easily; the paint isn't so strong.
19-01-2026by Sivan
Verified Purchase
Related results
bha face cleansermini iron blueopb p5101 10000mahcreative production housespool float multicolourbumper protection redmisamsung a23 screensapphire silicone strapmetallic accent lampwooden plastic skateboardmotorola gp340branding personalpromotional toolkitsnever finishedlight proof stickerbm800 v8 goldsoft cotton beaniesamsung a9 dexnorzippered cosmetic organizerspeaker 6x9 pioneerhikvision kit whiteexfoliating blend scrubrefresh phone casedome satchel blackglutathione injection tubedirect cool refrigeratorlogical thinking bookmobile retailersilver metal detectorbaby products book
/product/87/7789814/1.jpg?4239)
Hp EliteBook 845 G8 - Ryzen 5 Pro 5650U/AMD 2.3 - 16GB RAM/512GB SSD WIN 11 PRO+BAG
₦ 540,000
₦ 700,00023%
Questions about this product?

/product/87/7789814/1.jpg?4239)
/product/87/7789814/2.jpg?4239)
/product/87/7789814/3.jpg?4239)
/product/87/7789814/4.jpg?4239)
