HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooksEliteBook 845 G8 - Ryzen 5 Pro 5650U/AMD 2.3 - 16GB RAM/256GB SSD WIN 11 PRO+BAG
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 459,040
₦ 680,00032%
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
4.1 out of 5
(22 verified ratings)2offers starting from₦ 459,040
See More OffersPromotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 12hrs 47mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 12hrs 47mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
GT SYSTEM TECH
72%Seller Score
87 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Very Poor
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Excellent
Compare Offers
₦ 463,870
Sold by: GT SYSTEM TECH | Seller Score: 72%
Product details
| EliteBook 845 G8 | |
| Operating System: | WINDOWS 11 PRO |
| CPU: | Ryzen 5 Pro 5650U/AMD 2.3 |
| Max Turbo Speed: | UP TO 4.2 GHz With Intel Turbo boost system |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Cache: | L3 - 12MB |
| Features (Processor / Chipset): | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
| Features (Display): | 55% NTSC colour gamut, Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare |
| Features (Input): | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, glass clickpad, DuraKeys |
| Features (Communications): | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Features (Miscellaneous): | Automatic DriveLock, BIOS Absolute Persistence, DriveLock, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, Sure Click, Sure Sense, Secure Erase, Sure Start Gen 6, Sure Run Gen 3, Sure Recover Gen 3, Sure Admin, BIOSphere |
| RAM: | 16GB |
| Max RAM Supported: | 64 GB |
| Technology (Memory): | DDR4 SDRAM |
| Technology (Battery): | 4-cell lithium polymer |
| Speed: | 5200 MHz |
| Rated Speed: | 5200 MHz |
| Form Factor: | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 1 |
| Main Storage: | 256GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
| Type (Display): | 14" - IPS |
| Type (Input): | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| LCD Backlight Technology: | WLED backlight |
| Resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 60 Hz |
| Widescreen: | |
| Image Brightness: | 250 cd/m² |
| Keyboard Name: | Premium Collaboration Keyboard |
| Graphics Processor: | Intel Xe Graphics |
| Memory Allocation Technology: | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera: | Yes - HD |
| Video Resolutions: | 720p |
| Sound: | Stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features: | Bang & Olufsen Audio |
| Keyboard Backlight: | YES |
| Keyboard Layout: | Bulgarian |
| Wireless: | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Class: | Class 2 |
| Wireless Controller: | Intel Wi-Fi 6 AX 201 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Compliant Standards (Communications): | IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED |
| Compliant Standards (Miscellaneous): | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, low halogen, ICCP, BNCI |
| Capacity: | 53 Wh |
| Run Time: | Up to 14.5 hours |
| Input: | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output: | 45 Watt, 19.5 V |
| Software Included: | Support Assistant Power Manager, Hotkey Support, Windows Defender, 365 (Trial), Wireless Button Driver, PC Hardware Diagnostics, Noise Cancellation, LAN-WLAN Protection, Notifications, Connection Optimizer, Sure Click, Fingerprint Sensor, Privacy Settings, Sure Sense, Sure Admin, QuickDrop, WorkWell, SureStart Gen6, BIOSphere Gen6, my, Client Security Manager Gen7, SureRun Gen4, Sure Recover Gen4, Tile |
| Case Material: | Aluminum |
| Integrated Options: | Tile module, hall sensor, tamper sensor |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security , fingerprint reader, smart card reader |
| Theft/Intrusion Protection: | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop |
| Security Slot Type: | Kensington nano security slot |
| Included Accessories: | Smart AC Adapter |
| Localization: | Language: Bulgarian / region: Bulgaria |
| Dimensions (WxDxH): | 32.35 cm x 21.47 cm x 1.78 cm |
| Weight: | 1.15kg |
| Service & Support: | Limited гаранция - parts and labour - 3 години |
Specifications
Key Features
PROCESSOR NAME AMD RYZEN™ 5 PRO 5650U (3.3 GHZ BASE CLOCK, UP TO 4.2 GHZ MAX BOOST CLOCK, 16 MB L3 CACHE, 6 CORES
- GRAPHICS AMD Radeon™ Graphics
- Memory (RAM) 16GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 8 GB)
- Hard drives 256GB PCIe® NVMe™ TLC SED SSD
PROCESSOR NAME AMD RYZEN™ 5 PRO 4650U (3.3 GHZ BASE CLOCK, UP TO 4.2 GHZ MAX BOOST CLOCK, 16 MB L3 CACHE, 6 CORES
- GRAPHICS AMD Radeon™ Graphics
- Memory (RAM) 16GB DDR4-3200 MHz RAM (2 x 8 GB)
- Hard drives 256GB PCIe® NVMe™ TLC SED SSD
What’s in the box
HP ELITEBOOK 845 G8 RYZEN 5, MANUAL AND CHARGER
Specifications
- SKU: HP246CL7O5O9RNAFAMZ
- Model: EliteBook 845 G8
- Weight (kg): 1.1
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (22)
4.1/5
4.1 out of 5
22 verified ratings
Comments from Verified Purchases(8)
5 out of 5
A very good business laptop
Everything works and it's a great value for money, came well packaged as well. The display is good, 14 inch display, the speakers are decent, it's definitely not a gaming laptop but can run some games, like gta v and nfs payback. The battery last around 4-5 hours when surfing the internet and doing casual stuff like YouTube. I have been using it for a month plus now. I just have some little complaint, the laptop paint isn't the best and tends to peel off early. Make sure to update the windows 11 that came with it to avoid driver issues and glitches. If you have the money, I suggest you go for the 500gb storage version, as I tend to lack storage with this 256gb variant. That's all, I'm enjoying the laptop so far
26-03-2026by Godstime
Verified Purchase
3 out of 5
has some faults
the sim tray is damaged...it came with a 45w adapter instead of the recommended 65w which causes the adapter to heat up ...when the battery charges up to a certain percentage(99% most of the time) the battery stops charging even when plugged in and the battery light turns off... i am forced to buy another adapter to see to if it fixes this issue...i'd give it a 2.5/3 out of 5...
23-03-2026by Emeka
Verified Purchase
4 out of 5
I like it
It is good
09-03-2026by Monday
Verified Purchase
Related results
front mirror coverspray bottle nwrangler tool kitvaseline 330mlmagnetic bumper blacktri fold bagwarehouse pest controlwaterproof sticker goldfade spots serumblackhead removal scrubdesk pc case51 2v 300ahpink apple ipadlightweight day creamnight cream orangeredmi 13cmac lust lipglassadidas running shortsportable electric hatsecure shippinguv repair sunscreens25 ultra redrefurbished s8 applescience facts kidsceramide moisturizing creamsun protection teeclassic clogslicorice brightening maskcolored pencils pinkbarakkat oud perfume
/product/63/8387514/1.jpg?2569)
Hp EliteBook 845 G8 - Ryzen 5 Pro 5650U/AMD 2.3 - 16GB RAM/256GB SSD WIN 11 PRO+BAG
₦ 459,040
₦ 680,00032%
Questions about this product?

/product/63/8387514/1.jpg?2569)
/product/63/8387514/2.jpg?2569)
/product/63/8387514/3.jpg?2569)
