HomeHome & OfficeHome & KitchenKitchen & DiningKitchen Utensils & GadgetsMeat & Poultry ToolsMeat GrindersJet Steam Generator Iron
₦ 155,999
Few units left
+ shipping from ₦ 950 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 950
Ready for pickup between 03 April and 06 April if you place your order within the next 2hrs 26mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 1,710
Ready for delivery between 03 April and 06 April if you place your order within the next 2hrs 26mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Warranty
6 Years
Seller Information
Shoppcess
64%Seller Score
25 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Excellent
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
Morphy Richards 333024 Jet Steam Steam Generator, Ironing done in half the time!
The Morphy Richards Jet Steam 333024 is a compact steam generator with a lightweight iron. It has the power and performance needed to get the ironing done more quickly than a traditional steam iron. With a high 4.5 bar pump pressure and a powerful 60g of constant steam, the Jet Steam is able to effectively glide through creases. The high pressure also means the steam penetrates fabrics more deeply loosening creases through multiple layers. Despite being compact, this steam generator still offers a 1L tank capacity allowing you to iron for longer without filling up.
Key features
Steam station
Vertical Steam
Automatic shutdown
2200W
Steam Capacity: 60 %, Steam Pressure: 4.5 bar,
OVERVIEW
| Type | Steam generator iron |
|---|---|
| Power | 2200 W |
| Steam flow rate | 60 g/min |
| Bar steam pressure | 4.5 bar |
| Reservoir capacity | 1 litre |
| Type of soleplate | Ceramic |
FUNCTIONS
| Vertical steaming | Yes |
|---|---|
| Pressing function | Yes |
| Continuous fill | Yes |
FEATURES
| Adjustable thermostat | Yes |
|---|---|
| Detachable reservoir | Yes |
| Anti-scale system | Anti Scale Filter |
| Anti-drip system | Yes |
| LED indicator | Yes |
| Automatic shut-off | Yes |
| Safety features | Security valve |
GENERAL
| Colour | Blue & gold |
|---|---|
| Power cord storage | Yes |
| Power cord length | 1.8 m |
| Box contents | - Morphy Richards Jet Steam 333024 Steam Generator Iron - Instruction manual |
| Dimensions | 360 x 175 x 300 mm (H x W x D) |
| Weight | 3.75kg |
d using it, keeping you safe and protecting the device.
The 333024 has lights that indicate when the power is on and steam is ready, and the anti-scale filter keeps the iron free from limescale.
Specifications
Key Features
- 2200 W power
- 1000 ml reservoir capacity
- 60g/min steam output
- Stainless steel soleplate
- Remove creases effectively
What’s in the box
1 x Morphy Richards Jet Steam 333024 Steam Generator Iron - 2200W
Specifications
- SKU: MO877HA6ITH33NAFAMZ
- Product Line: shoppcess
- Model: 333024
- Production Country: United Kingdom
- Size (L x W x H cm): 360 x 175 x 300 mm
- Weight (kg): 4.5
- Certifications: Eco Friendly
- Color: White & Blue
- From the Manufacturer: N/A
- Care Label: N/A
- Shop Type: Jumia Mall
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
panel whitethinkpad t14s ultrabookjersey cotton hoodielattafa unisex 100mlleather necklace silverhp hd touchscreenelmo plush toyshea butter scrubahcc mushroom supplementglowing face scrubhydrated look wighome digital pianosteel earrings bluei12 bluetooth 5signature gift setsolar power companysunscreen fragrance freelactic exfoliating serumvintage cartier boxinteractive number padmedium crossbody pursehp 26a tonerdog chew treatsbranding torchwomen smartwatch grayslim steel cartparking recording dashcamsimple mobile phoneslim strapgbm 100ah grey
/product/94/4053113/1.jpg?3454)
Morphy Richards Jet Steam Generator Iron
₦ 155,999
Questions about this product?
/product/94/4053113/1.jpg?3454)
/product/94/4053113/2.jpg?3454)
/product/94/4053113/3.jpg?3455)
