HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptops2 in 1 LaptopsProBook 11 X360- TOUCH- 512GB SSD/4GB RAM-Intel CELERON QUAD CORE WIN10 Pro +Mouse &USB Light
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 275,000
In stock
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
4.1 out of 5
(18 verified ratings)18offers starting from₦ 275,000
See More OffersPromotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 10hrs 50mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 10hrs 50mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Warranty
One year warranty
Seller Information
Primer Computer Store
92%Seller Score
316 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Excellent
Compare Offers
See all offers₦ 275,000
Sold by: INFINITY COMPUTERS INC | Seller Score: 90%
Warranty:
One Year Warranty
₦ 275,000
Sold by: INFINITY COMPUTERS INC | Seller Score: 90%
₦ 275,000
Sold by: Multiprocessor Accessories | Seller Score: 92%
Warranty:
1yr
Product details
| Product info |
|
| Product name | PROBOOK 11 |
| Microprocessor | Intel® CELERON QUAD CORE (Up to 2.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| STORAGE drive | 512GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11-INCH") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 10 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Webcam | HP Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features & SOFT WARES | Audio by ; Dual speakers; HP Audio Boost SOFTWARES Discover HP Touchpoint Manager Windows 10 Recovery Manager Windows 10 Push Button Reset Recovery HP Support Assistant HP PC Hardware Diagnostics UEFI HP Communication Recovery Tool HP ePrint HP e-Service HP CoolSense HP System Event Utility CyberLink Power Media Player CyberLink PowerDirector Adobe® Shockwave® Player |
Specifications
Key Features
- Intel® CELERON QUAD CORE® with Intel® UHD Graphics 800 (Up to 2.9 GHz burst frequency, 4 MB cache, 4 cores)
- 11.6″ diagonal HD touch display
- 4 GB DDR4-2400 SDRAM
- 512GB SSD
- Integrated Intel® UHD Graphics 800
- 1 multi-format digital media reader
- Intel® Dual Band Wireless-AC 9260 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo
- HD audio
- dual speakers
- Spill-resistant keyboard
- Windows 10 Pro 64
- 1 Year Warranty
What’s in the box
Probook Laptop, Power Adapter and user manual
Specifications
- SKU: HP246EL0JMHMWNAFAMZ
- Product Line: BEST
- Model: ProBook 11 X360- TOUCH- 512GB SSD/4GB RAM-Intel CELERON QUAD CORE WIN10 Pro +Mouse &USB Light
- Production Country: China
- Size (L x W x H cm): 2.75 x 17 x 10.25 inches
- Weight (kg): 1.45
- Certifications: Eco Friendly
- Display Size (inches): 15.6
- Hard Disk (GB): 1000
- Internal Memory(GB): 16
- Memory Size (GB): 1000
- Processor Type: Intel Core i7
- Operating System: Windows
- Display Features: Full HD
- Features: Bluetooth
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (18)
4.1/5
4.1 out of 5
18 verified ratings
Comments from Verified Purchases(6)
4 out of 5
Meet the standard s
Do your best ❤️
23-01-2026by Humphrey Akisi
Verified Purchase
5 out of 5
Delivered safely
Exactly as seen
12-01-2026by Theola Paul
Verified Purchase
5 out of 5
Great
Just as advertised
08-12-2025by Edith
Verified Purchase
Related results
bg653 blacksamsung evo nvmephone case codladies nightwear multicolourbudget routerbrown gold gradientprofessional step ladderrear light chromemidi dress nudetraditional wear fabricbook anniversariesstraw hat bandsprecision temperature incubatorfacefacts ceramide 454mloraimo traveler p204dyara fruity floralstackable desktop bookshelfvanilla softness perfumesbrick bear legocolorful bead strapnautical night wearkingsteam facial steamersamsung laptop ultraladies seiko blackbaby walker yellowsilk tie greys23 ultra multicolourergonomic handle cutlerygreen watermelon cutterstacking rings pink
/product/32/961992/1.jpg?4134)
Hp ProBook 11 X360- TOUCH- 512GB SSD/4GB RAM-Intel CELERON QUAD CORE WIN10 Pro +Mouse &USB Light
₦ 275,000
Questions about this product?

/product/32/961992/1.jpg?4134)
/product/32/961992/2.jpg?4134)
/product/32/961992/3.jpg?4134)
