HomeComputingComputersNetworking ProductsRoutersTL-SF1048 48-Port 10/100 Mb/s Rackmount, Ethernet Switch
Brand: TP-Link | Similar products from TP-Link
₦ 240,000
2 units left
+ shipping from ₦ 750 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 750
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 23hrs 5mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 1,710
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 23hrs 5mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Goodness Abatha Venture
48%Seller Score
94 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Very Poor
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
TL-SF1048 48-Port 10/100 Mb/s Rackmount, Ethernet Switch
TL-SF1048 48-Port 10/100 Mb/s Rackmount Switch from TP-Link. Equipped with 48 Fast Ethernet ports, the unmanaged TL-SF1048 has a switching capacity up to 9.6 Gb/s and a forwarding rate up to 7.14 Mpps. Housed in a rack-mountable 19" steel case, the plug-and-play switch boasts energy-efficient technology that's designed to limit its power consumption by up to 50%.
TP-Link Green Technology
This switch is designed to automatically adjust its power consumption according to link status and cable length, ideal for limiting the carbon footprint of your network. It also complies with the RoHS standards, which prohibit the use of certain hazardous materials. Up to 80% of the packaging material can be recycled.
Performance
Featuring non-blocking switching architecture, the switch forwards and filters packets at full wire-speed for maximum throughput. IEEE 802.3x flow control for full-duplex mode and backpressure for half-duplex mode helps to alleviate traffic congestion.
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Standards and Protocols | IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Interface | 48 10/100Mbps RJ45 Ports (Auto Negotiation/Auto MDI/MDIX) |
| Network Media | 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) 100BASE-TX: UTP category 5, 5e or above cable (maximum 100m) |
| Fan Quantity | Fanless |
| Physical Security Lock | No |
| Power Supply | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Power Consumption | Maximum: 9.9W |
| Dimensions ( W x D x H ) | 17.3*7.1*1.7 in. (440*180*44 mm) |
| Mounting | Rack Mountable |
| Max Power Consumption | 9.9W(220V/50Hz) |
| Max Heat Dissipation | 33.78BTU/h |
| PERFORMANCE | |
|---|---|
| Switching Capacity | 9.6Gbps |
| Packet Forwarding Rate | 7.14Mpps |
| MAC Address Table | 8K |
| Advanced Functions | Green Technology 802.3X Flow Control |
| Green Technology | Innovative energy-efficient technology saves power up to 50% |
| Transfer Method | Store-and-Forward |
| OTHERS | |
|---|---|
| Certification | FCC, RoHS |
| Package Contents | 48-Port 10/100Mbps Rackmount Switch Power Cord Installation Guide Rackmount Kit Rubber Feet |
| System Requirements | Windows® XP, Vista™, Windows 7 or Windows 8, MAC® OS, NetWare®, UNIX® or Linux. |
| Environment | Operating Temperature: 0℃~40℃ (32℉~104℉); Storage Temperature: -40℃~70℃ (-40℉~158℉); Operating Humidity: 10%~90% non-condensing; Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |
Specifications
Key Features
| Brand | TP-Link |
| Number of Ports | 48 |
| Included Components | TL-SF1048, Power Cord, Installation Guide, Rackmount Kit, Rubber Feet |
| Color | 48 Poat |
| Compatible Devices | Camera, Desktop, Gaming Console, Laptop, Printer, Router |
Specifications
- SKU: TP471EA6OI5I5NAFAMZ
- Product Line: Goodness Abatha Venture
- Model: TL-SF1048
- Weight (kg): 5
- Color: Black
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
anatomy modelgalaxy a51 pinkdeer plush toysolar wireless monitoring15 inch silverdigital multimeter orangeocean band claspheadband metal colorz130 blackdirham wardi perfumeexfoliating cleanseradjustable volleyball netcovers ipad keyboardups battery 1500beach bum sunscreenlarge digits displaymulticolour lego brickspresentation stickershub tshirtvision blackmagnetic rgb tubebooby tape brownbreathable fabric pairingwaterproof ip68 ratingglass baby bottlesourcing officerclove essential oilintensive moisturehazardous material lightingcedar reed oil
/product/03/9547814/1.jpg?5633)
TP-Link TL-SF1048 48-Port 10/100 Mb/s Rackmount, Ethernet Switch
₦ 240,000
Questions about this product?

/product/03/9547814/1.jpg?5633)
/product/03/9547814/2.jpg?5633)
