HomeComputingComputersNetworking ProductsRoutersArcher C50 Ac1200 Dual Band Access Point/ Wireless Router
Brand: TP-Link | Similar products from TP-Link
₦ 68,000
5 units left
+ shipping from ₦ 750 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
4.5 out of 5
(2 verified ratings)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 750
Ready for pickup between 02 April and 03 April if you place your order within the next 7hrs 32mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 1,710
Ready for delivery between 02 April and 03 April if you place your order within the next 7hrs 32mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Nnabest Computers
68%Seller Score
60 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Average
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
AC1200 Wireless Dual Band Router
- Supports 802.11ac standard
- Simultaneous 2.4GHz 300 Mbps and 5GHz 867 Mbps connections for 1200 Mbps of total available bandwidth*
- 2 external antennas provide stable wireless connections and optimal coverage
- Easy network management at your fingertips with TP-Link Tether
- Supports IGMP Proxy/Snooping, Bridge and Tag VLAN to optimize IP--TV streaming
- Supports Access Point mode to create a new Wi-Fi access point
| WIRELESS | |
|---|---|
| Standards and Protocols | Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz IEEE 802.11n/b/g 2.4 GHz |
| WiFi Speeds | AC1200 5 GHz: 867 Mbps (802.11ac) 2.4 GHz: 300 Mbps (802.11n) |
| WiFi Range | 3 Bedroom Houses4× Fixed Antennas Multiple antennas form a signal-boosting array to cover more directions and large areas Beamforming Concentrates wireless signal strength towards clients to expand WiFi range |
| WiFi Capacity | MediumDual-Band Allocate devices to different bands for optimal performance 2×2 MU-MIMO Simultaneously communicates with multiple MU-MIMO clients |
| Working Modes | Router Mode Access Point Mode Range Extender Mode |
| SECURITY | |
|---|---|
| Network Security | Firewall Access Control IP & MAC Binding Application Layer Gateway IoT Security |
| Guest Network | 1× 5 GHz Guest Network 1× 2.4 GHz Guest Network |
| WiFi Encryption | WPA WPA2 WAP3 WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) |
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Interface | 4x10/100 Mbps LAN Ports 1x10/100 Mbps WAN Port |
| Power Supply | 12VDC/1.0A |
| Wireless Standards | IEEE 802.11n/g/b 2.4GHz IEEE 802.11ac/n/a 5GHz |
| Dimensions ( W x D x H ) | 9.1 x 5.7 x 1.4 in. (230.0 * 144.0 * 35.0 mm) |
| Antenna | 4 External Antennas |
| HARDWARE | |
|---|---|
| Ethernet Ports | 1× 10/100 Mbps WAN Port 4× 10/100 Mbps LAN Ports |
| Buttons | WPS/Wi-Fi Button Power On/Off Button Reset Button |
| Power | 9 V ⎓ 0.85 A |
| WIRELESS FEATURES | |
|---|---|
| Frequency | 2.4GHz and 5GHz |
| Signal Rate | 2.4GHz: Up to 300Mbps 5GHz: Up to 867Mbps |
| Reception Sensitivity | 5GHz: 11a 54M: -73dBm; 11ac VHT20 MCS8: -66dBm; 11ac VHT40 MCS9: -61dBm; 11ac VHT80 MCS9: -58dBm. 2.4GHz: 11g 54M: -75dBm; 11n HT20 MCS7: -73dBm; 11n HT40 MCS7: -70dBm |
| Wireless Functions | Enable/Disable Wireless Radio, WDS Bridge, WMM, Wireless Statistics |
| Wireless Security | Provides WPA/WPA2 and WPA-PSK/WPA2-PSK authentication and TKIP/AES encryption security Provides 64/128-bit WEP encryption security. |
| Transmission Power | CE: <20dBm(2.4GHz), <23dBm(5GHz) FCC: <30dBm |
Specifications
Key Features
- Supports 802.11ac standard
- Simultaneous 2.4GHz 300 Mbps and 5GHz 867 Mbps connections for 1200 Mbps of total available bandwidth*
- 2 external antennas provide stable wireless connections and optimal coverage
- Easy network management at your fingertips with TP-Link Tether
- Supports IGMP Proxy/Snooping, Bridge and Tag VLAN to optimize IP--TV streaming
- Supports Access Point mode to create a new Wi-Fi access point
Specifications
- SKU: TP471EA3CWDL9NAFAMZ
- Product Line: Nnabest Computers
- Model: Archer C50
- Weight (kg): 1
- Color: white
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (2)
4.5/5
4.5 out of 5
2 verified ratings
Comments from Verified Purchases(1)
4 out of 5
I like it
Working very fine. You'll like it
09-09-2024by Tavenu
Verified Purchase
Related results
poco x4 gtwool rug creamadjustable fan yellowa05 case greenoffice laminating pouchesbaby bodysuit redfocusrite solo studiojupe fillehat printing kitip poe cameraspiral wig blackclearance mens sneakerstripod with motorsheadlamp goldleather cufflink setlinen sheets onspiritual motivation booksstudio crafted setchristmas craft kitiron power consumptionhayaati 100ml blackruby fitted dresschewable vitamin csoap with loofahmancera red tobaccopokemon shield switchbakkarat seta04s tpu casewaterproof epoxy sealerplatinum engagement ring
/product/03/0645252/1.jpg?5602)
TP-Link Archer C50 Ac1200 Dual Band Access Point/ Wireless Router
₦ 68,000
Questions about this product?

/product/03/0645252/1.jpg?5602)
/product/03/0645252/2.jpg?5602)
/product/03/0645252/3.jpg?5602)
