Brand: Samsung | Similar products from Samsung
₦ 135,000
Few units left
+ shipping from ₦ 950 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 950
Ready for pickup between 03 April and 06 April if you place your order within the next 10hrs 3mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 1,710
Ready for delivery between 03 April and 06 April if you place your order within the next 10hrs 3mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Comrade Ideal Computers
74%Seller Score
114 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
Extra Fast and Ultra Efficient: Samsung modules for notebooks realize new generation advantages in highly reliable and cost-effective products. DDR4 brings higher performance thanks to faster frequencies compared to DDR3, going up to 2400TMHz. It does this while operating at a low 1.2V, which is 20% less than DDR3 in terms of energy consumption. All Samsung memory modules are produced and tested using a rigorous quality control process for rapid computing and stable operation. In addition, Samsung memory modules provide customers a lifetime warranty for maximum assurance with excellent service. They deliver faster data transfers than DDR3, coupled with lower energy consumption that reduces heat and extends battery life. Our DDR4 is also optimized to unlock the power of the newest Intel processors.
| Brand | SK Hynix |
| Size | 16GB |
| Item Height | 19 Millimeters |
| Item Width | 12.9 Centimeters |
| Item Weight | 45.4 g |
| Product Dimensions | 16.3 x 12.9 x 1.9 cm |
| Item model number | AD4S2400T316G19-R |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Interface | USB |
| Voltage | 1.2 Volts |
| Wattage | 1.2 Watts |
| Hardware Platform | PC, Mac, Unix |
| Color | Green |
Specifications
Key Features
- High Definition Ram
- Maximum Utility
- Durable and
- Reliable
- Rugged
What’s in the box
SK hynix Laptop Ram DDR4 16GB
Specifications
- SKU: AD243EL1JTZT5NAFAMZ
- Product Line: COMRADE IDEAL COMPUTERS
- Model: 2400T
- Weight (kg): 0.4
- Color: N/A
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
promotional branded handbagmole removal creamblack pearl setoil skimmer strainerwooden end tablescocoa radiant brownandroid pos systemmodel b4 remotegirls polyester skirthibiclens body wash8gb ram convertiblestartup accessoryqaed al fursancar compressor yellowsecret management toolssilver sokany grindercoveralls color optionshoodie moto jacketoxo nonstick pansoft sunglass holderprofessional quality shampoowearable fitness bandwatery serumwhite professional heatervinegar bottle glasssupport video remotesapple mfisunglasses cleaning kitglycerin allantoin masknokia 106
/product/93/778313/1.jpg?4005)
Samsung Laptop Ram DDR4 16GB
₦ 135,000
Questions about this product?
/product/93/778313/1.jpg?4005)
