HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooks ProBook 11 X360- TOUCH- 512GB SSD/4GB RAM+Mouse &USB Light
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 250,000
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)3offers starting from₦ 250,000
See More OffersPromotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 03 April and 06 April if you place your order within the next 16hrs 31mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 03 April and 06 April if you place your order within the next 16hrs 31mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Essential Computers
74%Seller Score
21 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Poor
Customer Rating: Average
Cancellation Rate: Excellent
Compare Offers
₦ 250,000
Sold by: Essential Computers | Seller Score: 74%
₦ 250,000
Sold by: Essential Computers | Seller Score: 74%
Product details
| Product info |
|
| Product name | PROBOOK 11 |
| Microprocessor | Intel® CELERON QUAD CORE (Up to 2.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| STORAGE drive | 512GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11-INCH") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 10 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features & SOFT WARES | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost SOFTWARES Discover Touchpoint Manager Windows 10 Recovery Manager Windows 10 Push Button Reset Recovery Support Assistant PC Hardware Diagnostics UEFI Communication Recovery Tool ePrint e-Service CoolSense System Event Utility CyberLink Power Media Player CyberLink PowerDirector Adobe® Shockwave® Player |
Specifications
Key Features
- Intel® CELERON QUAD CORE® with Intel® UHD Graphics 800 (Up to 2.9 GHz burst frequency, 4 MB cache, 4 cores)
- 11.6″ diagonal HD touch display
- 4 GB DDR4-2400 SDRAM
- 512GB SSD
- Integrated Intel® UHD Graphics 800
- 1 multi-format digital media reader
- Intel® Dual Band Wireless-AC 9260 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo
- HD audio
- dual speakers
- Spill-resistant keyboard
- Windows 10 Pro 64
- 1 Year Warranty
Specifications
- SKU: HP246CL85BQ7TNAFAMZ
- Weight (kg): 1.69
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
graphics light notebookcoconut oil hairbenz blackprecise gps trackerfood service refrigerator6 nozzles setdistributor phonesexplorer hoodieblemish fading serumarnica essential oilscompressor pump greennature30ct tablettl sf1008dseam repair kitpolycarbonate back coverlively mobile 2pvc placemats redv50 lite blackproduct labelingmood accessory lamptcl 65p617 blackmesh mosquito suitargan hair nourishmentbeach boys tshirtsport signal amplifierwhite porcelain cupscomfy work pantstresemme smooth silkycuff bp monitorchurch sound system
/product/92/6746814/1.jpg?9464)
Hp ProBook 11 X360- TOUCH- 512GB SSD/4GB RAM+Mouse &USB Light
₦ 250,000
Questions about this product?

/product/92/6746814/1.jpg?9464)
/product/92/6746814/2.jpg?9464)
/product/92/6746814/3.jpg?9464)
/product/92/6746814/4.jpg?9464)
