HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooks ProBook 11 X360- TOUCH- 128GB SSD/4GB RAM+Mouse &USB Light
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 210,000
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)4offers starting from₦ 210,000
See More OffersPromotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 03 April and 06 April if you place your order within the next 17hrs 8mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 03 April and 06 April if you place your order within the next 17hrs 8mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Essential Computers
74%Seller Score
21 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Poor
Customer Rating: Average
Cancellation Rate: Excellent
Compare Offers
See all offers₦ 210,000
Sold by: Essential Computers | Seller Score: 74%
₦ 210,000
Sold by: Essential Computers | Seller Score: 74%
₦ 210,000
Sold by: Essential Computers | Seller Score: 74%
Product details
| Product info |
|
| Product name | PROBOOK 11 |
| Microprocessor | Intel® CELERON QUAD CORE (Up to 2.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| STORAGE drive | 128GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11-INCH") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 10 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features & SOFT WARES | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost SOFTWARES Discover Touchpoint Manager Windows 10 Recovery Manager Windows 10 Push Button Reset Recovery Support Assistant PC Hardware Diagnostics UEFI Communication Recovery Tool ePrint e-Service CoolSense System Event Utility CyberLink Power Media Player CyberLink PowerDirector Adobe® Shockwave® Player |
Specifications
Key Features
- Intel® CELERON QUAD CORE® with Intel® UHD Graphics 800 (Up to 2.9 GHz burst frequency, 4 MB cache, 4 cores)
- 11.6″ diagonal HD touch display
- 4 GB DDR4-2400 SDRAM
- 128GB SSD
- Integrated Intel® UHD Graphics 800
- 1 multi-format digital media reader
- Intel® Dual Band Wireless-AC 9260 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo
- HD audio
- dual speakers
- Spill-resistant keyboard
- Windows 10 Pro 64
- 1 Year Warranty
Specifications
- SKU: HP246CL78IQS9NAFAMZ
- Weight (kg): 1.69
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
otr 221 trimmerv generator hondablack pepper oilnatural peppermint oilresource economics booksmini iron blueinstallation service bookingcustom t shirtburberry brit 50mlface sherly creamm10 clear caseunderwear boxer shortsfrizz control shampoofat burner supplementsfocal clearsmartwatch stand oneplushonor x7cspg3000e2 yellowparaben free cleanserwhite accent chairbox tomeasuring toolsunisex suspenders blackniacinamide with zincsmart 10 128gbtooth gap bandshikvision monitor accessoriescartier watch boxsmall business ultrabookdust proof lens4pcs wall hooks
/product/37/5746814/1.jpg?8591)
Hp ProBook 11 X360- TOUCH- 128GB SSD/4GB RAM+Mouse &USB Light
₦ 210,000
Questions about this product?

/product/37/5746814/1.jpg?8591)
/product/37/5746814/2.jpg?8591)
/product/37/5746814/3.jpg?8591)
/product/37/5746814/4.jpg?8591)
/product/37/5746814/5.jpg?8591)
