HomeHome & OfficeLarge Appliances & Home ImprovementLight BulbsCompact Fluorescent BulbsPOLOLUX LED Bulb 5W E27 Screw Cool White 10pcs Energy Efficient Home&Office
Brand: POLOLUX | Similar products from POLOLUX
₦ 15,500
4 units left
+ shipping from ₦ 750 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
3.5 out of 5
(2 verified ratings)Promotions
Delivery & Returns
The BEST products, delivered faster. Now PAY on DELIVERY, Cash or Bank Transfer Anywhere, Zero Wahala!
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 750
Ready for pickup between 02 April and 03 April if you place your order within the next 18hrs 36mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 1,710
Ready for delivery between 02 April and 03 April if you place your order within the next 18hrs 36mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
OgaCart-COD
98%Seller Score
3 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Cancellation Rate: Excellent
Product details
| Brand | POLOLUX |
| Light Type | LED |
| Special Feature | Non-dimmable, 40W incandescent equivalent brightness, 8800 K cool white, 100 lm, E27 base, CE certified. |
| Wattage | 5W |
| Bulb Shape Size | A60 |
| Bulb Base | E27 screw |
| Incandescent Equivalent Wattage | 60 Watts |
| Specific Uses For Product | Indoor use; not suitable for damp locations. |
| Light Color | 8800K Cool White |
| Voltage | 175-250V or 220V |
| Unit Count | 10Count |
| Color Temperature | 8800k |
| Brightness | 1000 Lumen |
| Controller Type | Physical on/off switch |
| Included Components | led light bulbs |
| Accepted voltage frequency | 175-250V 50/60Hz |
| Material | PA+aluminum |
| Color Rendering Index | ≥80 |
| Beam Angle | 200° |
| Power Consumption | 200° |
| Average Life | 30000hrs |
| Efficiency | High Efficiency |
| Product Dimensions | 60*112mm±2mm |
| Manufacturer | POLOLUX |
Specifications
Key Features
1. 5 W LED equals 40 W incandescent brightness, saves 80 % energy.
2. 30 000-hour lifespan reduces frequent replacements.
3. 8800 K cool white light for instant, crisp illumination.
4. Standard A60 bulb with E27 screw Base, plug-and-play.
5. CRI ≥ 80 delivers true-to-life color rendering.
6. High-efficiency chip runs cooler, greener, and more eco-friendly.
What’s in the box
10*5w led bulb
Specifications
- SKU: GE779LB7UXIOTNAFAMZ
- Product Line: POLOLUX
- Model: POLOLUX-5W-A-10P
- Size (L x W x H cm): 30*12*11.9
- Weight (kg): 0.45
- Color: Cool White
- Main Material: PC+Aluminium
- From the Manufacturer: <p>POLOLUX 5 W LED Bulb: 1,000 lm daylight, 90 % energy cut, 30,000 h life. Instant B22 fit, eco-safe. Light brighter, pay less—upgrade today!</p>
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (2)
3.5/5
3.5 out of 5
2 verified ratings
Comments from Verified Purchases(1)
3 out of 5
Iam yet to test the bulbs.
Full report in due course
10-11-2025by Sylvanus O
Verified Purchase
Related results
advanced battery chargerlong lasting beltred tobacco perfumeeclaire perfume 100mlbaseball lego setshyper boom speakerfishing headlamp blacklightening and firmingpromotional watch modelsskechers spinning shoesnimh battery chargerbpa free cutter1150mah tecno phonespare parts blackstory hatcolorful pendant collectionotterbox iphone setravel bag beigepanoramic picture framesrich moisturizing creamcaramel macchiato perfumesilk tie burgundycontrols scalesroofing servicesvirtual desktop laptopunisex oud spraysilver headband packvivo transparent caseblack crystal panelaluminium watch white
/product/75/2155814/1.jpg?5287)
POLOLUX POLOLUX LED Bulb 5W E27 Screw Cool White 10pcs Energy Efficient Home&Office
₦ 15,500
Questions about this product?

/product/75/2155814/1.jpg?5287)
/product/75/2155814/2.jpg?6705)
/product/75/2155814/3.jpg?6705)
/product/75/2155814/4.jpg?6705)
/product/75/2155814/5.jpg?6705)
/product/75/2155814/6.jpg?6705)
/product/75/2155814/7.jpg?5287)
/product/75/2155814/8.jpg?6705)
