HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptops2 in 1 LaptopsProbook x360 435 G8 Touch 11th Gen AMD RYZEN 7 PRO- 5850U-16GB RAM/512GB SSD-UP TO 5GHz-Backlit Key/FP Reader Win11 Pro +BAG
Hp Probook x360 435 G8 Touch 11th Gen AMD RYZEN 7 PRO- 5850U-16GB RAM/512GB SSD-UP TO 5GHz-Backlit Key/FP Reader Win11 Pro +BAG
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 595,000
₦ 800,00026%
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)17offers starting from₦ 595,000
See More OffersPromotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 12hrs 54mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 12hrs 54mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Warranty
1 YEAR
Seller Information
Air Space
96%Seller Score
52 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Excellent
Compare Offers
See all offers₦ 595,000
Sold by: Space gadgets | Seller Score: 70%
Warranty:
1year
₦ 600,000
Sold by: Air Space | Seller Score: 96%
Warranty:
1 YEAR
₦ 650,000
Sold by: Air Space | Seller Score: 96%
Warranty:
1 YEAR
Product details
| Product Type: | PROBOOK 435 G8 |
| Operating System: | WINDOWS 11 PRO |
| CPU: | AMD RYZEN 7- 5850U(Beat Core i7- 11510U) |
| Max Turbo Speed: | UP TO 5.0 GHz With AMD Turbo boost system |
| Number of Cores: | OCTA-Core |
| Cache: | L3 - 18MB |
| Features (Processor / Chipset): | Hyper-Threading Technology, AMD Turbo Boost Technology 2.0, AMD Smart Cache |
| Features (Display): | 55% NTSC colour gamut, Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare |
| Features (Input): | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, glass clickpad, DuraKeys |
| Features (Communications): | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Features (Miscellaneous): | Automatic DriveLock, BIOS Absolute Persistence, DriveLock, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, Sure Click, Sure Sense, Secure Erase, Sure Start Gen 6, Sure Run Gen 3, Sure Recover Gen 3, Sure Admin, BIOSphere |
| RAM: | 16GB |
| Max RAM Supported: | 64 GB |
| Technology (Memory): | DDR4 SDRAM |
| Technology (Battery): | 4-cell lithium polymer |
| Speed: | 5200 MHz |
| Rated Speed: | 5200 MHz |
| Form Factor: | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 1 |
| Main Storage: | 512GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
| Type (Display): | 14" - IPS |
| Type (Input): | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| LCD Backlight Technology: | WLED backlight |
| Resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 60 Hz |
| Widescreen: | |
| Image Brightness: | 250 cd/m² |
| Keyboard Name: | Premium Collaboration Keyboard |
| Graphics Processor: | AMD RADEON VEGA GRAPHICS |
| Memory Allocation Technology: | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera: | Yes - UHD |
| Video Resolutions: | 720p |
| Sound: | Stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features: | Bang & Olufsen Audio |
| Keyboard Backlight: | YES |
| Keyboard Layout: | Bulgarian |
| Wireless: | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Class: | Class 2 |
| Wireless Controller: | Intel Wi-Fi 6 AX 201 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Compliant Standards (Communications): | IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED |
| Compliant Standards (Miscellaneous): | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, low halogen, ICCP, BNCI |
| Capacity: | 53 Wh |
| Run Time: | Up to 14.5 hours |
| Input: | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output: | 45 Watt, 19.5 V |
Specifications
Key Features
Operating system: WINDOWS 11 PRO- 11th GENERATION AMD PROCESSOR
PROBOOK 435 G8 - AMD RYZEN 7 5850U (Beat Core i7- 11510U)- AMD RADEON VEGA GRAPHICS(SHARED FROM MEMORY) FINGERPRINT READER- BACKLIT KEYBOARD- FULL HD DISPLAY - CONVERTIBLE TO TAB- TOUCHSCREEN
Memory: 16GB DDRA RAM
Internal drive: 512GB SSD DRIVE
Display: 39.6 cm (14.0") diagonal, FHD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare, 220 nits, 45% NTSC
Graphics: Integrated: AMD RADEON VEGA Crystal Clear Graphics
Ports
1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate
2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate
1 HDMI 1.4b
What’s in the box
LAPTOP
CHARGER
MANUAL
Specifications
- SKU: HP246CL840HLLNAFAMZ
- Model: Probook x360 435 G8
- Weight (kg): 1.8
- Color: Silver
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
aluminium dell ultrabooklava bracelet yellowgrit sharpening stoneeasy ups 1000vavessel whitemarble spoon restdetox capsulesdoyeewo skin careaudio recording dvrflatware purpleblink outdoor camerasextensions neutralwelding kit greymuffin pan greysilicone airpods grayblack store packsamsung a15 partsconpressed ladies hosekosys tech router10mm drill multicolourmini lego plantsindoor outdoor mountneck lifting creammaestro redbranding textbookstretching kit setfamily lifestyle paperbackmotivational authors collectionpalm chainliquid silicone blue
/product/90/4706814/1.jpg?0656)
Hp Probook x360 435 G8 Touch 11th Gen AMD RYZEN 7 PRO- 5850U-16GB RAM/512GB SSD-UP TO 5GHz-Backlit Key/FP Reader Win11 Pro +BAG
₦ 595,000
₦ 800,00026%
Questions about this product?

/product/90/4706814/1.jpg?0656)
/product/90/4706814/2.jpg?6548)
/product/90/4706814/3.jpg?6548)
/product/90/4706814/4.jpg?6548)
/product/90/4706814/5.jpg?6548)
/product/90/4706814/6.jpg?6548)
/product/90/4706814/7.jpg?6548)
