HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsUltrabooksSurface Laptop 6 15" Ultra 7 16 GB RAM 256 GB SSD WIN 11 PRO
Brand: Microsoft | Similar products from Microsoft
₦ 2,155,900
2 units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 02 April and 03 April if you place your order within the next 8hrs 34mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 02 April and 03 April if you place your order within the next 8hrs 34mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Warranty
1 year warranty
Seller Information
Akait Communications Nig Ltd.
86 Followers
Seller Performance
This seller does not have enough history for us to evaluate his performance yet
Product details
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor | Intel Core Ultra 7 165H |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| Display Size | 15" |
| Native Resolution | 2496 x 1664 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | 5.3 |
| Weight | 3.7 lb / 1.7 kg |
Performance
| Processor | Intel Core Ultra 7 165H |
| CPU | 16-Core: 0.9 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores) 0.7 to 2.5 GHz Low Power Efficiency (2 Cores) 1.4 to 5 GHz Performance (6 Cores) |
| Dedicated AI Cores | Yes |
| L3 Cache | 24 MB |
| Graphics Type | Integrated |
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Installed RAM | 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5x |
| RAM Configuration / Capacity | Onboard/Not Upgradeable |
Display
| Panel Type | LCD |
| Display Size | 15" |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Native Resolution | 2496 x 1664 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy with Antireflective Coating |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
Storage and Expansion
| Total Installed Storage | 256 GB |
| Storage Drive Type | 1x 256 GB / M.2 SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2230 [In Use] |
Inputs / Outputs
| Inputs/Outputs | 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery 1x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | Yes |
| Built-In Microphones | Yes |
| Media/Memory Card Slot | No |
Communications
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support |
| Bluetooth | 5.3 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | User-Facing: 1080p |
Keyboard & Mouse
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
General
| Security | Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition |
| Power Supply | 65 W with Barrel/Proprietary |
Specifications
Key Features
- 1.4 GHz Intel Core Ultra 7 165H 16-Core
- 16GB LPDDR5x - 256GB SSD
- 15" 2496 x 1664 PixelSense Touchscreen
- Integrated Intel Arc Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) - Bluetooth 5.3
- Thunderbolt 4 - USB-A 3.1 Gen 1
- 3.5mm Headphone Jack - Surface Connect
- Windows 11 Pro
Specifications
- SKU: MI366CL7BHYA6NAFAMZ
- Product Line: Akait Communications Nig Ltd.
- Model: zlp-00001
- Weight (kg): 1
- Color: Black
- Main Material: plastic
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
sweet red winebando lunch boxprofessional eyebrow tweezersbluetooth speaker refurbished9000pa handheld vacuumnight peelingmagnetic bumper blackredmi 13cmaternity sweater womencotton blend capluxury oud extraity28 partsrotating faucet filterwhite nike headbandwhite speaker standscross training sneakerstracksuit sizingcartouche hp 305turquoise sandal bluehonor 200 pronatural movement fiberportable travel scissorsoffice productivity machinesolar battery managementcup blackdesign student laptop100ml edps23 graphitesac style minimalistestainless immersion blender
/product/42/5765904/1.jpg?0854)
Microsoft Surface Laptop 6 15" Ultra 7 16 GB RAM 256 GB SSD WIN 11 PRO
₦ 2,155,900
Questions about this product?

/product/42/5765904/1.jpg?0854)
/product/42/5765904/2.jpg?0854)
/product/42/5765904/3.jpg?0854)
