HomeHome & OfficeLarge Appliances & Home ImprovementMeasuring & Layout ToolsScanners & TestersThermometersInfrared ThermometersMedical Infrared Forehead Thermometer
₦ 22,000
In stock
+ shipping from ₦ 950 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Variation available
4offers starting from₦ 22,000
See More OffersPromotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 950
Ready for pickup between 03 April and 06 April if you place your order within the next 20hrs 37mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 1,710
Ready for delivery between 03 April and 06 April if you place your order within the next 20hrs 37mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
maryseyimart
90%Seller Score
75 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Good
Customer Rating: Good
Cancellation Rate: Excellent
Compare Offers
See all offers₦ 22,000
Sold by: HEPZIBAH MART | Seller Score: 72%
₦ 25,000
Sold by: maryseyimart | Seller Score: 90%
₦ 25,000
Sold by: HEPZIBAH MART | Seller Score: 72%
Product details
Digital Infrared Thermometer is specially designed to take a person's body temperature regardless of room temperature. Depending on various skin types and thicknesses, there may be temperature differences. When the indoor temperature is significantly different, the body infrared thermometer should be placed in that room for 15-20 minutes before using it.
- Easy to use: One-button measurement, easy to operate.
- Non-contact: Measuring the forehead of the human body, not touching human skin.
- Service life: Equipped with 2 sections of 7th battery (not included), can be used more than 100,000 times, product life greater than 3 million times.
- Measuring distance: It can be adapted within 1~5CM, no need to fix the measuring distance.
- Large screen display: Large screen LCD, white backlight, any light can be displayed.
- Temperature alarm: Free to set the alarm temperature. Storage data: Store 32 measurement data, easy-to-analyze reference comparison
- Setting changes: You can modify the setting parameters to suit different races (white, black, yellow, etc.).
- Unit conversion: Use degrees Celsius, Fahrenheit conversion.
- Measuring range: Body temperature measurement 32 degrees Celsius to 42.9 degrees Celsius. Measurement accuracy: +/- 2 degrees Celsius error.
Specification
| Brand | Digital infrared thermometer |
| Model | Model: LZ600 |
| Temperature Range | Specifications Measurement range: 32 Degree C-42.9 Degree C (90 Degree F-109 Degree F) |
| Usage/Application | Hospital |
| Material | ABS Plastic |
| Color | White, Blue, Grey |
| Thermometer Type | Infrared Thermometers |
| Measurement Distance: | 1 to 5cm(within 5cm is the best) |
| Auto-shutdown Time: | About 7s |
| Power Supply: | 2 * 1.5V AAA Batteries |
| Operating Temperature: | 10-40°C / 50-104°F |
| Storage Temperature: | 0-50°C / 32-122°F |
| Relative Humidity: | Less-than or equal to 85% |
| Certifications: | CE, FC, RoHS compliant |
Specifications
Key Features
- Accurate measurement
- Rapid temperature measurement
- Easy to use
- Non-contact
- Service life: Equipped with 2 sections of 7th battery (not included).
Specifications
- SKU: GE779IP7LSO3XNAFAMZ
- Weight (kg): 0.1
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
bakkarat rouge 540tesla iphone holderluggage lock bluestainless steel canteensamsung s penasad bourbon 100mlmini rowing machinemulti material crystalseller pack a36nourishing body polishwomens linen clothingtxa niacinamide serumweave bundles blondeblood booster supplementwireless shutter buttontoyota rav4 rimssata ssd supportikigai francesc mirallespink essence gelnappy trainingback cover s21vacuum accessories setposh powdery perfumemotorcycle gps blackhydrating korean tonerhp 203a tonersamsung sm a505udrawer tool cartsoap with loofahcard reader gold
/product/59/8727814/1.jpg?2218)
Medical Infrared Forehead Thermometer
₦ 22,000
Questions about this product?

/product/59/8727814/1.jpg?2218)
