HomeMusical InstrumentsLive Sound & StageMonitors, Speakers & SubwoofersStage MonitorsM-Audio BX5 D3 2-Way 100W Powered Studio Monitor (Pair)
Brand: M Audio | Similar products from M Audio
₦ 330,000
9 units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Variation available
Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 02 April and 03 April if you place your order within the next 32mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 02 April and 03 April if you place your order within the next 32mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
UNDERRATED
98%Seller Score
Be the first to follow
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Excellent
Product details
The M-Audio BX5 D3 is the latest addition to the M-Audio BX family and the most powerful model to date. Optimised for a smooth and natural listening experience, these speakers are perfect for professionals, beginners, and everyone in between. With BX5 D3 Experience sound quality you can trust and discover premium, accurate and defined sound reproduction. Custom Class A/B analogue amplifiers with 100W of distributed power deliver superior dynamics and tonal accuracy across the frequency spectrum—while the woven Kevlar low-frequency drivers and computer optimised waveguide-loaded silk dome tweeters provide rich, defined sound. Plus, adapt BX5 D3 to your listening environment thanks to an on-board Acoustic Space Control that tailors the sound-output accurately to your studio space for optimum results. Whether you’re seeing a pro-grade monitoring upgrade or a trusted reference monitor, with the BX5 D3, you’ll enjoy the utmost accuracy you demand coupled with a fatigue-free, engaging listening experience.
Specifications
Key Features
| TYPE | 2-way near-field studio reference monitors |
|---|---|
| LOW FREQ. DRIVER | 5 inch (127mm) Kevlar curved cone with high temperature voice coil and damped rubber surround. Magnetically shielded |
| HIGH FREQ. DRIVER | 1 inch (25mm) magnetically shielded natural silk dome |
| FREQUENCY RESPONSE | 52 Hz – 35 kHz |
| CROSSOVER FREQUENCY | 2.5kHz |
| LOW FREQ. AMPLIFIER POWER | 60W |
| HIGH FREQ. AMPLIFIER POWER | 40W |
| MAXIMUM PEAK SPL | 110 dB SPL – Full Bandwidth Pink Noise Measured |
| INPUT SENSITIVITY | -10dBU |
| INPUT CONNECTORS | 1x XLR balanced input connector 1x TRS balanced/unbalanced input connector |
| INPUT IMPEDANCE | 10kΩ balanced, 20kΩ unbalanced |
| POLARITY | Positive signal at + input produce outward LF cone displacement |
| PROTECTION | RF interference, output current limiting, over temperature, turn on/off transient, subsonic filter, external mains fuse |
| POWER | |
| Voltage: | 100–120V, 50/60 Hz / 220–240V, 50/60 Hz |
| Consumption: | 100W |
| FUSE | 220–240V~ T1AL 250V / 100–120V~ T1.6AL 250V |
| CABINET | Vinyl-laminated high-acoustic-efficiency MDF |
Specifications
- SKU: BR285MI7DWIMINAFAMZ
- Weight (kg): 5.6
- Color: black
- Main Material: FIBER
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
modern unisex perfumecombo kit rednote 8 silverelbow glove whiteaccessory cross promotiongluta hya serumwedding ring vintagecalvin klein eternityface brightening gelconvertible bag pinkmedical pen lighteu apple chargerlogitech c505integrated magsafe magnetflip andblendergift clipper silverled underglow lightsheadband wig ombreoraimo cable greenhydrating skinmagnetic mount gpsresponsive office laptoppolishing machine padwh 1000xm5shaq reebok shoeshonor 90 transparentprecise cutout covernokia g60 backmodern dinnerware setscotton hotel slippers
/product/46/6153704/1.jpg?9135)
M Audio M-Audio BX5 D3 2-Way 100W Powered Studio Monitor (Pair)
₦ 330,000
Questions about this product?

/product/46/6153704/1.jpg?9135)
/product/46/6153704/2.jpg?9135)
/product/46/6153704/3.jpg?9135)
