HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsThinkPad X1 Carbon Gen 11 Intel Core I7- 1TB SSD/32GB RAM,14" Touch, Backlit, FP, Win 11 Pro
Brand: Lenovo | Similar products from Lenovo
₦ 2,500,000
5 units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 02 April and 03 April if you place your order within the next 16hrs 44mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 02 April and 03 April if you place your order within the next 16hrs 44mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Warranty
one year warranty asides physical damage
Seller Information
Ultratech Computer ltd
98%Seller Score
50 Followers
Seller Performance
Customer Rating: Excellent
Product details
Features
- 13th Gen Intel Core i7-1365U
- 32GB LPDDR5 - 1TB M.2 SSD
- 14" 1920 x 1200 IPS Touchscreen
- Integrated Intel Iris Xe Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) - Bluetooth 5.1
- Thunderbolt 4 - USB-A 3.2 Gen 1
- FHD Hybrid IR Webcam
- HDMI - 3.5mm Combo Audio Aux
- Fingerprint Sensor - TPM - Lock Slot
- Windows 11 Pro
Efficiently complete your business tasks with the robust and powerful Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 Multi-Touch Notebook. Sporting a lightweight and compact design, the ThinkPad X1 Carbon Gen 11 increases performance and enhances productivity whether you are in the office or on the road.
| Operating System | Windows 11 Pro (64-Bit) |
| Processor | Intel Core i7-1365U (13th Gen) |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Total Installed Memory | 32 GB |
| Display Size | 14" |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Total Installed Capacity | 1 TB |
| Inputs/Outputs | 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | 5.1 |
| Weight | 2.47 lb / 1.12 kg |
Performance
| Processor | Intel Core i7-1365U (13th Gen) |
| CPU | 10-Core: Up to 5.2 GHz Performance (2 Cores) Up to 3.9 GHz Efficiency ( ) |
| L3 Cache | 12 MB |
| Graphics Type | Integrated |
| GPU | Intel Iris Xe |
| Memory Type | 6000 MHz LPDDR5 |
| Total Installed Memory | 32 GB |
| Memory Configuration | 32 GB (Onboard) |
| ECC Memory | No |
| vPro Support | Yes |
Display
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Display Size | 14" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Anti-Glare / Matte |
| Maximum Brightness | 400 nits / cd/m2 |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Storage and Expansion
| Total Installed Capacity | 1 TB |
| Storage Drive Type | 1x 1 TB / M.2 NVMe SSD |
| Storage Expansion | 1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [In Use] |
Inputs / Outputs
| Inputs/Outputs | 2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery |
| Display I/O | 1x HDMI Output |
| Audio I/O | 1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Network I/O | No |
| Built-In Speakers | 2x 2 W 2x 0.8 W |
| Built-In Microphones | 4 |
| Media/Memory Card Slot | No |
Communications
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2) |
| Bluetooth | 5.1 |
| Cellular Support | No |
| GPS | No |
| Webcam | User-Facing: 1080p |
Battery
| Capacity | 57 Wh |
Keyboard & Mouse
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Pointing Device | TouchPad |
Specifications
Key Features
- 13th Gen Intel Core i7-1365U
- 32GB LPDDR5 - 1TB M.2 SSD
- 14" 1920 x 1200 IPS Touchscreen
- Integrated Intel Iris Xe Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) - Bluetooth 5.1
- Thunderbolt 4 - USB-A 3.2 Gen 1
- FHD Hybrid IR Webcam
- HDMI - 3.5mm Combo Audio Aux
- Fingerprint Sensor - TPM - Lock Slot
- Windows 11 Pro
What’s in the box
- LAPTOP
- CHARGER
- MANUAL
Specifications
- SKU: LE842CL5K7873NAFAMZ
- Product Line: ULTRATECH COMPUTER
- Weight (kg): 2
- Color: BLACK
- Shop Type: Jumia Mall
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
argan serum goldenterprise mobility laptopelitebook g1fetal doppler whiteexpress sd cardcontroller cleaning kitchristian earrings womenmaternal child nursingmulti color feederkitchen scissors redcase accessory conferencesstreet lamp blackeyebrow stamp brownrgb strip kitcustom skin yellowpeanuts door matroom organizerranger blackm1 subwoofer speakerangel number productsplastic otg driveluxury pendantgift cardstpu case goldfurniture pads brownb5 ceramide serumheart health supplementsstethoscope color pinklifewit serving trayartisan perfume
/product/36/2604153/1.jpg?2869)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 11 Intel Core I7- 1TB SSD/32GB RAM,14" Touch, Backlit, FP, Win 11 Pro
₦ 2,500,000
Questions about this product?
/product/36/2604153/1.jpg?2869)
/product/36/2604153/2.jpg?2869)
/product/36/2604153/3.jpg?2869)
