HomeHealth & BeautyBeauty & Personal CareHair CareHair Cutting ToolsHair Clippers & AccessoriesHair ClippersCT-8089 Professional Electric Hair Clipper
Brand: HTC | Similar products from HTC
₦ 24,000
6 units left
+ shipping from ₦ 750 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
2 out of 5
(1 verified rating)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 750
Ready for pickup between 02 April and 03 April if you place your order within the next 5hrs 54mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 1,710
Ready for delivery between 02 April and 03 April if you place your order within the next 5hrs 54mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Vicks Essentials
76%Seller Score
128 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Average
Cancellation Rate: Poor
Product details
- Up to 180 minutes of cordless use after 3hrs charging
- Choose beard lengths of 3-6-9-12mm or the zero trim look
- Skin-friendly blades for smooth skin
- Stainless Steel Blades for long-lasting sharpness
- 2200mAH powerful lithium battery
- Ergonomic design is easy to hold and handle
- Cord or cordless operation
- Percentage of the remaining power display show
| Weight | 0.63 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 18 × 8 cm |
| Brand | HTC |
| Model | CT-8089 |
| Color | Black and Red |
| Item | Cordless hair clipper |
| Blade material | Stainless steel |
| LCD display | Yes |
| Attachtments | 1 x Hair clipper |
| Steeples gear | Adjustable gear |
| Cord length | 1.5 m |
| Overcharge protection | Yes |
| Battery type | 2200mAH powerful lithium battery |
| Run time | Up to 180 minutes |
| Charging time | 3 hours |
| Rated power | 5 W |
| Rated voltage | 110-220 V |
| Rated frequency | 50/60Hz |
| Warranty | 1-year service warranty |
| Country of origin | China |
Specifications
Key Features
- Up to 180 minutes of cordless use after 3hrs charging
- Choose beard lengths of 3-6-9-12mm or the zero trim look
- Skin-friendly blades for smooth skin
- Stainless Steel Blades for long-lasting sharpness
- 2200mAH powerful lithium battery
- Ergonomic design is easy to hold and handle
- Cord or cordless operation
- Percentage of the remaining power display show
Specifications
- SKU: HT791ST4GAQ57NAFAMZ
- Product Line: Vicks Essentials
- Weight (kg): 0.63
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (1)
2/5
2 out of 5
1 verified rating
Comments from Verified Purchases(0)
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
padded fabric sleevefirst aid cleansermobile phone boxmens multicorolla emblem fitchin strap bluewaterproof gold detectorcollagen oilessential straight jeansmagnetic leather pouchleather cap greyhisense tv warrantyprobook 430 g6boa shoes kidslycra turban capbrain teasergum detoxify toothpastestacking heart ringsuitcase pencil boxblack racks bandmobile dog gearbody massager whitemoisture renew lipstickhusky plush toydustproof shell casetrader mindset booksunlimited browsing routerab roller whitestereo speaker pairdurable wood table
/product/69/2390032/1.jpg?9256)
HTC CT-8089 Professional Electric Hair Clipper
₦ 24,000
Questions about this product?

/product/69/2390032/1.jpg?9256)
/product/69/2390032/2.jpg?9256)
/product/69/2390032/3.jpg?9256)
/product/69/2390032/4.jpg?9256)
/product/69/2390032/5.jpg?9256)
/product/69/2390032/6.jpg?9256)
/product/69/2390032/7.jpg?9256)
/product/69/2390032/8.jpg?9256)
