HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsStream 11 Pro- Intel Celeron - 4GB RAM - 64GB SSD Windows 10
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 135,000
In stock
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
5 out of 5
(2 verified ratings)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 18hrs 52mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 18hrs 52mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
ARKLANDTECH ACCESORIES
48%Seller Score
24 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Very Poor
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
| Product number |
|
| Product name | Stream 11 |
| Microprocessor | Intel® Celeron(up to 2.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| Hard drive | 64GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11 INCHES") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 6 hours and 45 minutes |
| Webcam | HP Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features | Audio by ; Dual speakers; HP Audio Boost 1.0 |
Specifications
Key Features
KEY FEATURES
- Intel® Celeron Processor
- Up to 2.0GHz with Intel® Turbo Boost Technology
- 4GB RAM,
- 64GB SOLID STATE DRIVE + 1TB OF OneDrive Cloud Storage
- Ultra SLim
- Windows 10 home
- Thinner, Lighter Design
Specifications
- SKU: HP246EL0B7AY9NAFAMZ
- Product Line: Arklandtech Integrated System Ltd
- Model: stream 11
- Weight (kg): 3
- Color: GREY
- Display Size (inches): 15.6
- Internal Memory(GB): 8
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (2)
5/5
5 out of 5
2 verified ratings
Comments from Verified Purchases(1)
5 out of 5
Impressed so far n a bit surprised.
What's specified here is i3-71... but I got delivered i3-813... which is higher. Well seems like an upgrade. Wait! This system is light as feather! I was a bit scared it was toy. But so far everything seems to be working.. Goodness! DVD, wifi, LAN, bluetooth, camera... etc... I can't believe this!!! It's too light for Trump's sake! Yet it works so fast. Well whatever, hope it doesn't get faulty soon.
16-11-2019by Chijekwu Anthony-MaryMagdalene
Verified Purchase
Related results
evening primrose 1000mgtinted face sunscreenplatinum men fragrancesamplesangel urn necklacechristmas flask giftco branded necklaceshock absorbing sleeveprobiotic gummies digestivepersonalized scented candlesmirror frame partsessential skincare producttoddler climbing toysstainless joist hangershp computer speakersalloy brooch blackladies office wristwatchcertified steel chain36v rotary hammerpet berberine supplementcooling eye masknatural cotton bedsheetsloreal superior preferencerazer gaming chairolive oil detanglerslim tv mountmermaid books kidsgold ringsoftware supportleather sleeve grey
/product/18/816561/1.jpg?0143)
Hp Stream 11 Pro- Intel Celeron - 4GB RAM - 64GB SSD Windows 10
₦ 135,000
Questions about this product?

/product/18/816561/1.jpg?0143)
/product/18/816561/2.jpg?0143)
/product/18/816561/3.jpg?0143)
/product/18/816561/4.jpg?0143)
