HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooksStream 11 Pro G5 TOUCHSCREEN-128GB SSD 4GB RAM- Intel Celeron - Windows 10 Pro
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 190,000
3 units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Variation available
Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 06 April and 07 April if you place your order within the next 20hrs 49mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 06 April and 07 April if you place your order within the next 20hrs 49mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
prosper tech
38%Seller Score
65 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Very Poor
Customer Rating: Good
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
Designed for cloud computing and collaboration, the 11.6" Laptop Stream 11 Pro G5 Multi-Touch Notebook delivers capable performance. It is powered by Intel Celeron quad-core processor, which allows you to run multiple applications simultaneously and can be boosted up to 2.2 GHz. The 4GB of 1600 MHz DDR3L RAM helps to ensure smooth multitasking and also allows the computer to quickly access frequently used files and programs.
| Product info |
|
| Product name | Stream 11 Pro G5 Touchscreen |
| Microprocessor | Intel® Celeron (Up to 2.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4 RAM |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| Hard drive | 128GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost 1.0 |
Specifications
Key Features
- FREE 1TB ONEDRIVE CLOUD STORAGE
- Stream 11 Pro G5 Touchscreen
- Intel® Celeron® with Intel® UHD Graphics 600 (1.1 GHz base frequency, up to 2.6 GHz burst frequency, 4 MB cache, 4 cores)
- 11.6″ diagonal HD touch display
- 4GB DDR4 RAM
- 128GB Solid State Drive
- Integrated Intel® UHD Graphics 600
- 1 multi-format digital media reader
- Intel® Dual Band Wireless-AC 9260 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo
- HD audio
- dual speakers
- Spill-resistant keyboard
- Windows 10 Pro 64 bit
- 1 Year Warranty
What’s in the box
- THE LAPTOP
- THE CHARGE
- THE MANNUAL
Specifications
- SKU: HP246CL840U9FNAFAMZ
- Product Line: Prosper Tech
- Model: Stream 11 Pro G5
- Production Country: UK, China
- Weight (kg): 1.2
- Certifications: ASTM Certified
- Color: Grey
- Main Material: Plastic
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
printed notebooksnotebooks usb flashcampus b5 notebookssmall watercolor notebooksdiamond pocket notebookshp notebook 256gbbaby blue notebookmedia streaming notebookjournal notebook pinkprobook notebook silvermobile office notebooknotebook personalization servicestudent productivity notebookcar notebookpower efficient notebookpocket sized notebookkleid pocket notebooksamsung notebook 4sports notebook greenwindows business notebooksamsung notebook 5sturdy notebook computerpremium business notebooklenovo business notebookpersonalized movie notebooknotebook accessories storeproductivity notebook 13vintage rainbow notebooknotebook access controlreading dog notebookconvertible notebook 13sleek business notebookasus vivobook notebookenterprise notebook i5ideapad notebook grayhp notebook docking stationnotebook paper 100 sheetsbookaroo a5 notebook charcoalhp notebook with hd display 15 inchtravelers notebooks accessories pocketnotebook with promotional bagregular notebook paper in a4 bindernotebook with precise touch inputprofessional hp notebook windows 11notebook home office essentialsfanny bag that fits notebooknotebook paper 200 sheetshigh speed storage notebooknotebook 11 adapter compatibility
/product/90/4870914/1.jpg?0265)
Hp Stream 11 Pro G5 TOUCHSCREEN-128GB SSD 4GB RAM- Intel Celeron - Windows 10 Pro
₦ 190,000
Questions about this product?
/product/90/4870914/1.jpg?0265)
/product/90/4870914/2.jpg?0580)
/product/90/4870914/3.jpg?0580)
/product/90/4870914/4.jpg?0580)
