HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooksStream 11 Laptop- Intel Celeron - 64GB SSD 4GB RAM Windows 10 PRO+ Mouse
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 140,000
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 02 April and 03 April if you place your order within the next 11hrs 27mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 02 April and 03 April if you place your order within the next 11hrs 27mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Top 2 Gadgets
52%Seller Score
5 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Very Poor
Customer Rating: Very Poor
Cancellation Rate: Excellent
Product details
| Product number | |
| Product name | Stream 11 |
| Microprocessor | Intel® Celeron(up to 2.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4 RAM |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| STORAGE SPACE | 64GB SSD DRIVE CLOUD STORAGE |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11 INCHES") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 6 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost 1.0 |
Specifications
Key Features
- STREAM 11
- INTEL CELERON FAST PROCESSOR
- 64GB STORAGE SPACE
- 4GB RAM
- 1TB OF OneDrive Cloud Storage
- Thinner, Lighter Design
- Fast, Durable And Mobile
- Cloud service: Dropbox 1
- Optical drive: Optical drive not included
- Display: 39.6 cm (15-INCH") diagonal, HD (1366 x 768), micro-edge, BrightView, 220 nits, 45% NTSC
- Graphics: Integrated: Intel® HD Graphics
- Ports
- 1 AC smart pin
- 1 headphone/microphone combo
- Expansion slots
- 1 multi-format SD media card reader
- Camera: True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones
- Audio features: Dual speakers
- Network interface: Integrated 10/100/1000 GbE LAN
- Wireless: Realtek RTL8821CE 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.2 combo
- Power supply type
- 45 W Smart AC power adapter
- Battery type: 4-cell, 41 Wh Li-ion
- Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes
- Battery weight: 210 g
- Battery life: Up to 8 hours and 15 minutes 3
- Maximum Battery Life Video Playback: Up to 6 hours and 45minutes 10
- Energy efficiency
- ENERGY STAR® certified
- EPEAT® Silver registered
- Dimensions (W x D x H): 35.85 x 24.2 x 1.99 cm
- Weight: Starting at 1.78 kg
- Product design: Paint cover and base finish, vertical brushing pattern with IMR cover and keyboard frame
Specifications
- SKU: HP246CL6MJHU7NAFAMZ
- Weight (kg): 2
- Color: grey
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
audio technica cartridgescamera imou 4mppiles soothing creamhuman rights booksolive oilsacarpet steam cleanerdouble cylinder multicolourfree chargercountertop blender greylive presentation kitretinol cream pinksandisk secure storagesolar design engineers360 rotatable ringbattery capacity 500mahhigh transparency case35w charger whitesolar panel greycleaning kit includedsecure display appliancesboost mode chargerpremium pu coverloafers eu 44pro kit rednail clippersin usaface mask brownsize 43 clogsadjustable length silverdog ear cleargalaxy one white
/product/00/6581914/1.jpg?6601)
Hp Stream 11 Laptop- Intel Celeron - 64GB SSD 4GB RAM Windows 10 PRO+ Mouse
₦ 140,000
Questions about this product?

/product/00/6581914/1.jpg?6601)
/product/00/6581914/2.jpg?6601)
/product/00/6581914/3.jpg?6601)
