HomeComputingComputersPrintersLaser PrintersScanJet Pro N4600 Fnw1 Auto Document Feeder Scanner (ADF)
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 1,350,000
1 units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 03 April and 06 April if you place your order within the next 19hrs 28mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 03 April and 06 April if you place your order within the next 19hrs 28mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Nnabest Computers
68%Seller Score
60 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Average
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
- BEST FOR – Sharp, true-to-life scans of documents, graphics and photos with up to 1200 dpi resolution
- PROFESSIONAL PRODUCTIVITY – Get more done with fast 2-sided scanning and the 100-page auto document feeder
- EASY TO USE – USB, Ethernet and Wi-Fi connectivity provide reliable connections, and Instant-on Technology lets you begin scanning quickly
- FAST SPEEDS – Scan up to 40 ppm / 80 ipm
- SCAN TO USB – Walk up and scan documents directly to a USB drive
- VERSATILE SCANNING – Scan a variety of documents including books, magazines and ID cards
- DESIGNED FOR HIGH VOLUMES – Scan up to 6,000 pages daily
- SIMPLIFY WORKFLOW – Use pre-configured scan shortcuts, automated workflows and intelligent editing tools with Scan Pro Software, and scan directly to document applications with WIA, ISIS and TWAIN support
- STRONG SECURITY – Genuine boot code signature validation prevents booting if the code has been altered, and worry-free updates ensure authentic firmware
ScanJet Pro N4600 fnw1 (20G07A)
| Scanner type | ADF; CIS scanning technology; Flatbed |
|---|---|
| Digital sending standard features | Send to email (Store up to 50 e-mails); Send to network folder; Send to PC |
| Digital sending optional features | Send to email; Send to network folder; Send to PC |
| Scan resolution, optical | Up to 600 dpi (color and mono, ADF); Up to 1200 dpi (color and mono, flatbed) |
| Scan resolution, hardware | Up to 600 x 600 dpi (color and mono, ADF); Up to 1200 x 1200 dpi (color and mono, flatbed) |
| Enhanced scanning resolution | Up to 1200 dpi
|
| Duty cycle (daily) | Recommended daily duty cycle: 6000 pages |
| Bit depth | 24-bit (external), 48-bit (internal) |
| Automatic document feeder scan speed | Up to 40 ppm/80 ipm (b&w, gray and color, 300 dpi) 1 |
| Automatic document feeder scan speed | Up to 40 ppm/80 ipm (b&w, gray and color, 300 dpi) 1 |
| Scan size (ADF), maximum | 216 x 5362 mm |
| Scan size, maximum | 216 x 356 mm |
| Scan size (ADF), minimum | 89 x 148 mm |
| Automatic document feeder capacity | Standard, 100 sheets |
| Duplex ADF scanning | Yes |
| Scan file format | For text and image pages : PDF, JPEG, PNG, BMP, TIF, Text(TXT), Rich Text( ), SEARCHABLE PDF, PDF/A, Word(DOC), Word(DOCX), Excel(XLS), Excel(XLSX), CSV |
| Scan input modes | Scan front-panel function : Scan to Computer, Scan to E-mail, Scan to Network Folder, Scan to Share Folder, Scan to USB Drive and Everyday Scan. Scan in Win OS, Easy Scan/ICA in Mac OS and THIRD parties applications via TWAIN. |
| Color scanning | Yes |
| Levels of grayscale | 256 |
| Image scaling or enlargement range | Will not perform any arbitrary scaling |
| Scan technology | ADF; Flatbed; Contact Image Sensor (CIS) |
| Scanning options (ADF) | Single-pass Duplex scanning |
| Multifeed detection | Yes |
| Output resolution dpi settings | 75; 150; 200; 240; 300; 400; 500; 600; 1200 ppi |
| Light source (scanning) | Light Emitting Diode (LED) |
Specifications
Key Features
- BEST FOR – Sharp, true-to-life scans of documents, graphics and photos with up to 1200 dpi resolution
- PROFESSIONAL PRODUCTIVITY – Get more done with fast 2-sided scanning and the 100-page auto document feeder
- EASY TO USE – USB, Ethernet and Wi-Fi connectivity provide reliable connections, and Instant-on Technology lets you begin scanning quickly
- FAST SPEEDS – Scan up to 40 ppm / 80 ipm
- SCAN TO USB – Walk up and scan documents directly to a USB drive
- VERSATILE SCANNING – Scan a variety of documents including books, magazines and ID cards
- DESIGNED FOR HIGH VOLUMES – Scan up to 6,000 pages daily
- SIMPLIFY WORKFLOW – Use pre-configured scan shortcuts, automated workflows and intelligent editing tools with Scan Pro Software, and scan directly to document applications with WIA, ISIS and TWAIN support
- STRONG SECURITY – Genuine boot code signature validation prevents booting if the code has been altered, and worry-free updates ensure authentic firmware
Specifications
- SKU: HP246EA4D6VFFNAFAMZ
- Product Line: Nnabest Computers
- Model: N4600 fnw1
- Weight (kg): 1
- Color: white
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
oneplus 11r accessoriescurl cream orangeduracell durdc12 20nblifesize dog plushnord accessory kitscanner laptop lenovogiorgio armani mensbha blackhead powerphone with receptionindustry consultantsdell p2723qe displaygrocery pannier bagss23 genuine accessoryelitebook browngenerator security supportpc speakers soundbarliberty 4 ncmountain you booksolar kit metallicuniversal cap whitebody spray silvers23 black armorsolar powered ptzmicro paved ringgift cardsleather adidas originaproduct suggestion boxagate ringesd shoe blackoraimo space buds
/product/64/0203792/1.jpg?7054)
Hp ScanJet Pro N4600 Fnw1 Auto Document Feeder Scanner (ADF)
₦ 1,350,000
Questions about this product?

/product/64/0203792/1.jpg?7054)
/product/64/0203792/2.jpg?7054)
