HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooksProBook 11 X360- TOUCH Intel Celeron 256GB SSD, 4GB RAM+MOUSE
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 250,000
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Variation available
Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 09 April and 10 April if you place your order within the next 9hrs 41mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 09 April and 10 April if you place your order within the next 9hrs 41mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Savage computers zone
40%Seller Score
22 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Very Poor
Customer Rating: Good
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
| Product info |
|
| Product name | PROBOOK 11 Mini |
| Microprocessor | Intel® Celeron (1.10 Up to 2.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| Hard drive | 256GB HDD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost 1.0 |
Specifications
Key Features
- Intel® Celeron® with Intel® UHD Graphics 600 (1.1 GHz base frequency, up to 2.6 GHz burst frequency, 4 MB cache, 4 cores)
- 11.6″ diagonal HD touch display
- 4 GB DDR4-2400 SDRAM
- 256 GB
- Integrated Intel® UHD Graphics 600
- 1 multi-format digital media reader
- Intel® Dual Band Wireless-AC 9260 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo
- HD audio
- dual speakers
- Spill-resistant keyboard
- Windows 10
- 1 Year Warranty
Specifications
- SKU: HP246CL6QRB6PNAFAMZ
- Weight (kg): 0.1
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
card saver 1blanket bagdrawing tablet greybeaded gold bracelets16gb rom boxal ibdaa perfumeearbud lanyard accessorysolar light panelsofficejet pro 9025floor cleaner yellowvitamin d3 liquidseagate expansion 2tbtoe strap slipperssamsung qn90d 50recovery devicehonda fit partsfrozen lemonade machineapple iwatch refurbishedgalaxy a53 blackhayaati pinkzealot s122 speakertrio of trioswomens lounge setcutting boardscrystal clear ringsjersey cotton hoodiepersonalized fragrance giftorange flash headbandnumber setkids 4 wheeler
/product/07/7412814/1.jpg?1323)
Hp ProBook 11 X360- TOUCH Intel Celeron 256GB SSD, 4GB RAM+MOUSE
₦ 250,000
Questions about this product?

/product/07/7412814/1.jpg?1323)
/product/07/7412814/2.jpg?1323)
/product/07/7412814/3.jpg?1323)
/product/07/7412814/4.jpg?1323)
/product/07/7412814/5.jpg?1323)
