HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsNotebooksProBook 11 X360- TOUCH- 512GB SSD/4GB RAM-Intel CELERON QUAD CORE WIN10 Pro +Mouse &USB Light
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 250,000
₦ 350,00029%
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
4.7 out of 5
(3 verified ratings)Variation available
Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 12hrs 39mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 12hrs 39mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
RULE INTEGRATED SYSTEM
92%Seller Score
46 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Average
Cancellation Rate: Excellent
Product details
| Product info |
|
| Product name | PROBOOK 11 |
| Microprocessor | Intel® CELERON QUAD CORE (Up to 2.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| set | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| STORAGE drive | 512GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11-INCH") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 10 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features & SOFT WARES | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost SOFTWARES Discover Touchpoint Manager Windows 10 Recovery Manager Windows 10 Push Button Reset Recovery Support Assistant PC Hardware Diagnostics UEFI Communication Recovery Tool ePrint e-Service CoolSense System Event Utility CyberLink Power Media Player CyberLink PowerDirector Adobe® Shockwave® Player |
Specifications
Key Features
- Intel® CELERON QUAD CORE® with Intel® UHD Graphics 800 (Up to 2.9 GHz burst frequency, 4 MB cache, 4 cores)
- 11.6″ diagonal HD touch display
- 4 GB DDR4-2400 SDRAM
- 512GB SSD
- Integrated Intel® UHD Graphics 800
- 1 multi-format digital media reader
- Intel® Dual Band Wireless-AC 9260 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo
- HD audio
- dual speakers
- Spill-resistant keyboard
- Windows 10 Pro 64
- 1 Year Warranty
What’s in the box
Hp ProBook 11 X360- TOUCH- 512GB SSD/4GB RAM-Intel CELERON QUAD CORE WIN10 Pro +Mouse &USB Light
Specifications
- SKU: HP246CL6JPZDSNAFAMZ
- Weight (kg): 1.6
- Color: BLACK
- Main Material: LAPTOP
Verified Customer Feedback
See AllVerified Ratings (3)
4.7/5
4.7 out of 5
3 verified ratings
Comments from Verified Purchases(0)
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
clean view tvcordless scrubber whiteearbuds rosedenim insulationaluminum charging cablewrap front dresshp notebook bundlepocket detail gownrecycled plastic bracelet100ml perfume bottlebodylastics band rackdr g sunscreen100 hair pinscustom logo strapdeath watch legobooster vitamin chandcrafted necklace mensabs popcorn poppercarplay movie adapteramino acid blendpolyester laptop sleevegold copper plate38ml wig adhesivebulletin board bluepacking cubes greysolar smart chargingadidas barrier shoeproduction switchersdurable retractable keychainantimicrobial acne wash
/product/95/9220163/1.jpg?9559)
Hp ProBook 11 X360- TOUCH- 512GB SSD/4GB RAM-Intel CELERON QUAD CORE WIN10 Pro +Mouse &USB Light
₦ 250,000
₦ 350,00029%
Questions about this product?

/product/95/9220163/1.jpg?9559)
/product/95/9220163/2.jpg?9559)
/product/95/9220163/3.jpg?9559)
