HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptops ProBook 11 X360- TOUCH- 128GB SSD/4GB RAM-Intel CELERON QUAD CORE WIN10 Pro +Mouse
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 195,000
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 11hrs 18mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 11hrs 18mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Tee&Gee
9 Followers
Seller Performance
This seller does not have enough history for us to evaluate his performance yet
Product details
| Product info |
|
| Product name | PROBOOK 11 |
| Microprocessor | Intel® CELERON QUAD CORE (Up to 2.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated SoC |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| STORAGE drive | 128GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11-INCH") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 10 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features & SOFT WARES | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost SOFTWARES Discover Touchpoint Manager Windows 10 Recovery Manager Windows 10 Push Button Reset Recovery Support Assistant PC Hardware Diagnostics UEFI Communication Recovery Tool ePrint e-Service CoolSense System Event Utility CyberLink Power Media Player CyberLink PowerDirector Adobe® Shockwave® Player |
Specifications
Key Features
- Intel® CELERON QUAD CORE® with Intel® UHD Graphics 800 (Up to 2.9 GHz burst frequency, 4 MB cache, 4 cores)
- 11.6″ diagonal HD touch display
- 4 GB DDR4-2400 SDRAM
- 128GB SSD
- Integrated Intel® UHD Graphics 800
- 1 multi-format digital media reader
- Intel® Dual Band Wireless-AC 9260 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo
- HD audio
- dual speakers
- Spill-resistant keyboard
- Windows 10 Pro 64
- 1 Year Warranty
What’s in the box
- Laptop
- Charger
- User manual
Specifications
- SKU: HP246CL7560LHNAFAMZ
- Model: Probook
- Production Country: China
- Weight (kg): 1.1
- Color: Black
- Main Material: Plastic
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
laptops under 500device compatibility laptopslaptops under 200used gaming laptopsenterprise laptops probooksamsung laptoplenovo eco laptopdell 16gb laptoppower delivery laptopdiaper backpacks laptopcustom laptop backpackelitebook laptop batterylenovo wifi laptopelitebook convertible laptoplimited black laptophp laptop pinkscanner laptop lenovoedge computing laptopdurable professional laptopmultimedia laptoplaptop screentouchscreen laptop ikejalaptop sticker greenmatte screen laptoplaptop 11 inchmodeling laptop lenovobusiness laptop blueelitebook laptop accessorieslaptop with microphonelightweight ultrabook laptoplarge trackpad laptopelectronics laptop 13asus laptop accessoriesefficient laptopproductivity laptop 14hp laptop 17 cp2025dx f30laptop skin peelable vinylhome office laptop 15 inchlaptop cable kitdaily productivity laptopgaming laptop bag 16 inchprobook x360 office productivity laptoplaptop docking station wd19s 180whp 15 inch touch laptop ryzen 7hp laptop model 15 dy5113dxhp silver laptop modelhp business laptop 11powerful business laptopcompact 2 in 1 laptopasus rog g551j gaming laptop
/product/31/9420214/1.jpg?3322)
Hp ProBook 11 X360- TOUCH- 128GB SSD/4GB RAM-Intel CELERON QUAD CORE WIN10 Pro +Mouse
₦ 195,000
Questions about this product?

/product/31/9420214/1.jpg?3322)
/product/31/9420214/2.jpg?3322)
/product/31/9420214/3.jpg?3322)
/product/31/9420214/4.jpg?3322)
