HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsProbook 11 Intel Pentium 256GB SSD 4GB RAM TOUCH WIN10 Pro + BAG , USB LIGHT
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 210,000 - ₦ 280,000
Some variations with low stock
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Variation available
Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 06 April and 07 April if you place your order within the next 20hrs 47mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 06 April and 07 April if you place your order within the next 20hrs 47mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
prosper tech
38%Seller Score
65 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Very Poor
Customer Rating: Good
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
| Product info |
|
| Product name | PROBOOK 11 |
| Microprocessor | Intel® PENTIUM QUAD CORE (Up to 3.5 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) |
| Chipset | Intel® Integrated So |
| Memory, standard | 4 GB DDR4-2666 SDRAM () |
| Video graphics | Intel® UHD Graphics |
| SOLID STATE drive | 256GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED 35.6 cm (11") diagonal HD SVA anti-glare micro-edge WLED |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (Data Transfer Only); 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 32.68 x 22.55 x 1.79 cm |
| Weight | 1.6kg |
| Power supply type | 45 W Smart AC adapter |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 8 hours and 15 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 7 hours and 45 minutes |
| Webcam | Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features | Audio by ; Dual speakers; Audio Boost 1.0 |
Specifications
Key Features
- Intel® pentium® with Intel® UHD Graphics 600 (1.1 GHz base frequency, up to 2.6 GHz burst frequency, 4 MB cache, 2 cores)
- 11.6″ diagonal HD touch display
- 4 GB DDR4-2400 SDRAM
- 256GB SSD
- Integrated Intel® UHD Graphics 600
- 1 multi-format digital media reader
- Intel® Dual Band Wireless-AC 9260 802.11a/b/g/n/ac (2×2) Wi-Fi® and Bluetooth® 5 Combo
- HD audio
- dual speakers
- Spill-resistant keyboard
- Windows 10 Pro 64
- 1 Year Warranty
What’s in the box
Charger & laptop
Specifications
- SKU: HP246CL64HAB8NAFAMZ
- Product Line: Prosper tech
- Model: ProBook 11
- Production Country: USA, China
- Size (L x W x H cm): 11
- Weight (kg): 1.6
- Certifications: ASTM Certified
- Color: Black
- Main Material: plastic
- Shop Type: Jumia Mall
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
french terry pulloverchildren sonic toothbrushlego set 7642honor x9 bluepremium numbered watchrepair charger parts6mp camerawedding winestearic acid cosmeticloose wave bundlesafrican cotton orangegrant cardone booksbague femmecotton nightwear greyyukon crocs greywindows computer speakerfitness lifestyle watchskin lotionring wired doorbellberry musknikon d3200 blacktile tape blackbattat cleaning setbenetton girls hoodiesminiature display casenote 20 goldelitebook 840 g7clear thinking bookcamshield redmi casetcl 55c655
/product/70/3220363/1.jpg?9719)
Hp Probook 11 Intel Pentium 256GB SSD 4GB RAM TOUCH WIN10 Pro + BAG , USB LIGHT
₦ 210,000 - ₦ 280,000
Questions about this product?
/product/70/3220363/1.jpg?9719)
/product/70/3220363/2.jpg?9719)
