HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsPavilion 15 11th Gen Intel Core I7 16GB,512 SSD Backlit Keyboard,15.6" Touchscreen Windows 10
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 1,350,200
₦ 1,590,00015%
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 03 April and 06 April if you place your order within the next 22hrs 37mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 03 April and 06 April if you place your order within the next 22hrs 37mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Warranty
1 year
Seller Information
Epiphany laptops
78%Seller Score
183 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Very Poor
Cancellation Rate: Excellent
Product details
| Product name | HP Pavilion - 15-EG1073cl |
| Microprocessor | Intel® Core™ i7-1195G7 (2.9 GHz base frequency, up to 5.0 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 8 MB cache, 4 cores) |
| Memory, standard | 16 GB DDR4-2666 SDRAM (2 x 8 GB) |
| Hard drive | 512 GB SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 15.6" diagonal FHD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit touch screen (1920 x 1080) |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 200 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 2 USB 3.1 Gen 1 (Data transfer only); 1 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 AC smart pin |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 36.16 x 24.56 x 1.79 cm |
| Weight | 1.92 kg |
| Power supply type | 65 W AC power adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 8 hours and 30 minutes |
| Video Playback Battery life | Up to 8 hours and 30 minutes |
| Webcam | HP Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features | B&O, dual speakers |
Software
| Operating system | Windows 10 Home 64 |
| HP apps | HP 3D DriveGuard; HP Audio Switch; HP Games by WildTangent; HP JumpStart; HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP BIOS Protection |
| Software included | McAfee LiveSafe™ |
| Pre-installed software | Netflix |
Specifications
Key Features
- Operating System:Windows 10 Home(64 Bit)
- Processor: 11th Generation Intel Core i7-1195G7 2.9 up to 5.0Ghz
- HDD: 512 SSD
- Storage: 16GB
- Display: 15.6 Touch Screen
- Keyboard: Full Size Island Style backlit keyboard
- Colour: Fog Blue
Specifications
- SKU: HP246CL2NX4F0NAFAMZ
- Product Line: Epiphany Laptops
- Model: Pavilion 15
- Weight (kg): 2.9
- Color: Fog blue
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
304 stainless shakerk8 partsbanking servicestote bag purplefolio case whitefiber wig burgundycoconut lip balmcognitive development toysevery day lotioncolor calibration notebookbg653 blackbathroom heat lamprussell bookslifetime dog collarhygienic cotton towelsblack waxed jeanssolar trail cameralittmann stethoscope silverlens serviceliposomal glutathione softgelse12 smart bulbtravel gift notebookdetox pads whitemagnetic bracelet greendouble down whitesonic pencil casemedical cotton supportfood grade machinestabilizer boxsoap pump white
/product/61/1088921/1.jpg?2759)
Hp Pavilion 15 11th Gen Intel Core I7 16GB,512 SSD Backlit Keyboard,15.6" Touchscreen Windows 10
₦ 1,350,200
₦ 1,590,00015%
Questions about this product?

/product/61/1088921/1.jpg?2759)
/product/61/1088921/2.jpg?2759)
/product/61/1088921/3.jpg?2759)
