HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsPavilion 15 11th Gen Intel Core I7 16GB, 512 SSD Touch/Backlit Keyboard Wins 11
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 1,350,500
₦ 1,590,50015%
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 03 April and 06 April if you place your order within the next 18hrs 6mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 03 April and 06 April if you place your order within the next 18hrs 6mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Fortune Investments
76%Seller Score
206 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Very Poor
Product details
| Product name | HP Pavilion - 15-eg0070wm |
| Microprocessor | Intel® Core™ i7-1165G7 (1.3 GHz base frequency, up to 4.7 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 4 cores) |
| Memory, standard | 16 GB DDR4-2666 SDRAM (2 x 8 GB) |
| Hard drive | 512 GB PCle NVMe M.2 SSD |
| Optical drive | Optical drive not included |
| Display | 15.6" diagonal FHD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit touch screen (1920 x 1080) |
| Wireless connectivity | Intel® Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) and Bluetooth® 5 Combo (Supporting Gigabit file transfer speeds) |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| External ports | 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 2 USB 3.1 Gen 1 (Data transfer only); 1 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate); 1 AC smart pin |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 36.16 x 24.56 x 1.79 cm |
| Weight | 1.75 kg |
| Power supply type | 45 W AC power adapter |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion |
| Battery life mixed usage | Up to 8 hours and 30 minutes |
| Video Graphics | Intel Iris X GraphicsIntegrated |
| Webcam | HP Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Audio features | B&O, dual speakers |
Software
| Operating system | Windows 11 |
| HP apps | HP 3D DriveGuard; HP Audio Switch; HP Games by WildTangent; HP JumpStart; HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP BIOS Protection |
| Software included | McAfee LiveSafe™ |
| Pre-installed software | Netflix |
Specifications
Key Features
- Operating System:Windows 11
- Processor: 11th Generation Intel Core i7-1165G7
- HDD: 512 SSD
- Storage: 16GB
- Intel Iris Xe Video graphics
- Display: 15.6 Touch Screen
- Keyboard: Full Size Island Style backlit keyboard
Specifications
- SKU: HP246CL6DN4OWNAFAMZ
- Product Line: Fortune Investments
- Model: pavilion 15
- Weight (kg): 1.85
- Color: GOLD
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
sleek bundles blackdell p93g001 batteryvegan hair oilskin elasticity boosters24 ultra accessoriesps5 gamesskin1004 water fitsport sunglasses watersportfridge pads grayhyundai motorbike jacketwarehouse speakerpatchwork joggers blackshockproof folio coverhonor x7a blackadidas clear bagprotects hair colormicrophone charging timevivobook laptop windowsbreathable eco sneakersvitex menstrual supportnintendo pajama pantsgap cargo pantscalibration and testingthermal hot potseasonal ring promotioncrocs baya clogshp 32gb metallicspatial audio soundbarham radio earpiecepremium socket
/product/85/7112323/1.jpg?0200)
Hp Pavilion 15 11th Gen Intel Core I7 16GB, 512 SSD Touch/Backlit Keyboard Wins 11
₦ 1,350,500
₦ 1,590,50015%
Questions about this product?

/product/85/7112323/1.jpg?0200)
/product/85/7112323/2.jpg?0200)
/product/85/7112323/3.jpg?0200)
