HomeComputingComputersPrintersMulti-Function PrintersLaserJet MFP Pro 3303fdw A4 Colour Multifunction Laser Printer
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 815,000
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Variation available
Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 7hrs 27mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 7hrs 27mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Warranty
1 Year Channel Warranty
Seller Information
Maccentia Tech
New Seller
1 Followers
Seller Performance
This seller does not have enough history for us to evaluate his performance yet
Product details
Designed for business teams, this printer delivers professional performance with fast, high-quality printing, scanning, and copying, plus award-winning reliability in a compact design.
| Functions | Print, scan, copy, fax |
| Color or Black | Color |
| Print Technology | Laser |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Capability | Built-in dual-band Wi-Fi; Authentication via WEP, WPA/WPA2, WPA Enterprise; Encryption via AES or TKIP; WPS; Wi-Fi Direct |
| Recommended Monthly Page Volume | 150 to 2,500 |
| SKU | 499M8A |
| Print Speed, Black | 21 - 30 ppm |
| Print Speed, Color | 21 - 30 ppm |
| Category | Laser printers |
| Series | LaserJet |
| Perfect For | Business |
| Recommended Usage | Small work team |
| Modem | 33.6 kbps |
| Connectivity, Standard | 1 Gigabit Ethernet 10/100/1000 Base-TX network; 1 Hi-Speed USB 2.0 (device); 1 Hi-Speed USB 2.0 (host); 1 Wi-Fi 802.11ac (dual band); 2 RJ-11 Fax/Modem port/phone line; Auto-crossover Ethernet |
| Network Capabilities | Built-in 10/100/1000Base-TX Ethernet, Gigabit; Auto-crossover Ethernet; Authentication via 802.1X |
| Mobile Printing Capability | HP Smart App; Apple AirPrint™; Mobile Apps; Mopria™ Certified; Wi-Fi® Direct Printing |
| Network Protocols, Supported | TCP/IPv4, TCP/IPv6, DHCP, DNS |
| Plug and Play | HP Smart App; Auto Wireless Connect; Copies; ID Copy; Auto Fit Copy |
| Finished Output Handling | Sheet Feed |
| Envelope Input Capacity | Up to 10 envelopes |
| Output Capacity | Up to 100 sheets @ 75gsm (or up to 15 mm stack) |
| Maximum Output Capacity (Sheets) | Up to 100 sheets @ 75gsm (or up to 15 mm stack) |
| Standard Output Capacity (Transparencies) | Up to 10 mm stack |
| Media Type and Capacity, Tray 1 | 1 sheet for all media type |
| Media Type and Capacity, Tray 2 | Sheets: Up to 250; Transparencies: Up to 10 mm; Envelope: Up to 10 |
| Paper Handling Input, Standard | 250 sheets Main Input Tray, 1 sheet Priority Feed Tray |
| Input Capacity | Tray 2: Up to 250 sheets (Up to 25 mm stack) |
| Paper Handling Output, Standard | 100 sheets Output Tray |
| Standard Output Capacity (Envelopes) | Up to 10 envelopes |
| Maximum Input Capacity (Sheets) | Up to 251 sheets |
| Display | 4.3" diagonal color TFT-backlit (480 x 272) |
| Scan Speed (Normal, Letter) | Up to 20 ppm (b&w), Up to 9 ppm (color) |
| Scan Speed (Normal, A4) | Up to 19 ppm (b&w), Up to 8 ppm (color) |
| Scan Speed Duplex (Normal, A4) | Up to 34 ipm (b&w), up to 16 ipm (color) |
| Scan Speed Duplex (Normal, Letter) | Up to 35 ipm (b&w), up to 17 ipm (color) |
| Number of Print Cartridges | 4 (1 each black, cyan, magenta, yellow) |
| Replacement Cartridges | HP 222A Black Original LaserJet Toner Cartridge (~1,300 pages) W2220A; HP 222A Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (~1,200 pages) W2221A; HP 222A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (~1,200 pages) W2222A; HP 222A Magenta Original LaserJet Toner Cartridge (~1,200 pages) W2223A; HP 222X High Yield Black Original LaserJet Toner Cartridge (~3,200 pages) W2220X; HP 222X High Yield Cyan Original LaserJet Toner Cartridge (~2,500 pages) W2221X; HP 222X High Yield Yellow Original LaserJet Toner Cartridge (~2,500 pages) W2222X; HP 222X High Yield Magenta Original LaserJet Toner Cartridge (~2,500 pages) W2223X |
| Print Speed Black (Normal, Letter) | Up to 26 ppm |
| Print Speed Black (Normal, A4) | Up to 25 ppm |
| Print Speed Colour (Normal, A4) | Up to 25 ppm |
| Print Speed Color (Normal, Letter) | Up to 26 ppm |
| Copy Speed (Black, Normal Quality, A4) | Up to 25 cpm |
| Copy Speed (Colour, Normal Quality, A4) | Up to 25 cpm |
| Copy Speed Black (Normal, Letter) | Up to 26 cpm |
| Copy Speed Color (Normal, Letter) | Up to 26 cpm |
| Power | 220-240V (±10%) @ 50Hz ± 3 Hz, 60Hz ± 3 Hz; 110-127V (±10%) @ 50Hz ± 3 Hz, 60Hz ± 3 Hz (Not dual voltage) |
| Power Consumption | 416 watts (printing), 7.6 watts (ready), 0.95 watts (sleep), 0.05 watts (auto-off), 0.05 watts (manual-off) |
| Power Supply Type | Internal (Built-in) power supply |
| Digital Sending Standard Features | Scan to Email, Scan to Network Folder, Scan to Sharepoint, Scan to USB, Scan to Computer |
| File Formats, Supported | JPEG; PDF; TIFF; PDF/A |
| First Page Out Black (Letter, Ready) | As fast as 10.8 sec |
| First Page Out Black (A4, Ready) | As fast as 10.9 sec |
| First Page Out Color (A4, Ready) | As fast as 11.0 sec |
| First Page Out Color (Letter, Ready) | As fast as 10.9 sec |
| Storage Device and Direct Print Support | Walk-up USB printing |
| Duty Cycle (Monthly, Letter) | Up to 40,000 pages |
| Duty Cycle (Monthly, A4) | Up to 40,000 pages |
| Recommended Monthly Page Volume Note | HP recommends that the number of pages per month of imaged output be within the stated range for optimum device performance, based on factors including supplies replacement intervals and device life over an extended warranty period. |
| Print Languages | HP PCL6, PostScript, HP PCL5, PDF, URF, PWG-Raster, PCLM, JPEG |
| Paper Trays, Maximum | 2 |
| Paper Trays, Standard | 2 |
| Fonts and Typefaces | 111 Scalable TrueType Fonts |
| Automatic Paper Sensor | No |
| Printer Management | HP Web Jetadmin |
| Print Colours | Yes |
| Top Key Features | Wireless; Print from phone or tablet; Automatic document feeder; Two-sided printing; Two-sided scanning; Scan to email; Scan to PDF; Fax; Touchscreen; Front USB flash drive port; TerraJet cartridge |
Specifications
Key Features
- A4 Color Laser Multifunction Printers, Perfect for Business
- Print scan copy and fax, ADF, Duplex
- Dynamic security enabled printer
- Print speed up to 25 ppm (black) and 25 ppm (color)
- Ethernet, USB, Wi-Fi
What’s in the box
HP Color LaserJet Pro MFP 3303fdw; Power cord; Toner cartridge; User Guide; Flyers; 1 USB cable
Specifications
- SKU: HP246EA7TGF77NAFAMZ
- Product Line: Maccentia Tech
- Model: 3303fdw
- Weight (kg): 0.10
- Color: White
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
beauty body moisturizergas detector integrationstainless strapboutique watch designerskin texture lotiontv antenna whitesurveillance upgradeeasy install solarlumen projectorglass jug multi125l fridgecustom pendant necklacegenerator statustecno t302projector fancollapsable cat playpenmaterial compatibility mugsnasal strips whitepack collagen maskvolume order blackpolyester makeup bagclear chair matseaband with watchcontainer accessories packstallion unisexgua sha whitecamera protection essentialssolar battery solutionsgrey silicone glovesbirthday candle number
/product/72/7382914/1.jpg?8703)
Hp LaserJet MFP Pro 3303fdw A4 Colour Multifunction Laser Printer
₦ 815,000
Questions about this product?

/product/72/7382914/1.jpg?8703)
/product/72/7382914/2.jpg?8703)
/product/72/7382914/3.jpg?8703)
/product/72/7382914/4.jpg?8703)
/product/72/7382914/5.jpg?8703)
/product/72/7382914/6.jpg?8703)
