HomeComputingComputersLaptops & DesktopsLaptopsTraditional LaptopsUltrabooksEliteBook 840 G6 Intel Core I5 Touchscreen, Face ID 16GB RAM/256 SSD/Backlit Keyboard/FP Win 11 Pro
Hp EliteBook 840 G6 Intel Core I5 Touchscreen, Face ID 16GB RAM/256 SSD/Backlit Keyboard/FP Win 11 Pro
Brand: Hp | Similar products from Hp
₦ 520,000
Few units left
+ shipping from ₦ 1,500 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 1,500
Ready for pickup between 02 April and 03 April if you place your order within the next 13hrs 42mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 2,500
Ready for delivery between 02 April and 03 April if you place your order within the next 13hrs 42mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
Goshen venture
64%Seller Score
21 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Good
Quality Score: Excellent
Customer Rating: Good
Product details
| Product Type: | ELITEBOOK 840 G6 |
| Operating System: | WINDOWS 11 PRO |
| CPU: | Intel Core i5-8365U G6 |
| Max Turbo Speed: | UP TO 4.2 GHz With Intel Turbo boost system |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Cache: | L3 - 12MB |
| Features (Processor / Chipset): | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache |
| Features (Display): | 55% NTSC colour gamut, Full HD ultra wide-viewing angle (UWVA) eDP anti-glare |
| Features (Input): | Spill-resistant, multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, glass clickpad, DuraKeys |
| Features (Communications): | Miracast, dual stream (2x2), MU-MIMO |
| Features (Miscellaneous): | Automatic DriveLock, BIOS Absolute Persistence, HP DriveLock, Power On Authentication, Pre-boot Authentication, HP Sure Click, HP Sure Sense, HP Secure Erase, HP Sure Start Gen 6, HP Sure Run Gen 3, HP Sure Recover Gen 3, HP Sure Admin, HP BIOSphere |
| RAM: | 16GB RAM |
| Max RAM Supported: | 64 GB |
| Technology (Memory): | DDR4 SDRAM |
| Technology (Battery): | 4-cell lithium polymer |
| Speed: | 5200 MHz |
| Rated Speed: | 5200 MHz |
| Form Factor: | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 1 |
| Main Storage: | 256gb SSD DRIVE M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
| Type (Display): | 14" - IPS |
| Type (Input): | Keyboard, pointing stick, ClickPad |
| LCD Backlight Technology: | WLED backlight |
| Resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 60 Hz |
| Widescreen: | |
| Image Brightness: | 250 cd/m² |
| Keyboard Name: | HP Premium Collaboration Keyboard |
| Graphics Processor: | Intel Iris Xe Graphics |
| Memory Allocation Technology: | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera: | Yes - HD |
| Video Resolutions: | 720p |
| Sound: | Stereo speakers, 3 multi-array microphone |
| Audio Features: | Bang & Olufsen Audio |
| Keyboard Backlight: | YES |
| Keyboard Layout: | Bulgarian |
| Wireless: | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth Class: | Class 2 |
| Wireless Controller: | Intel Wi-Fi 6 AX 201 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Compliant Standards (Communications): | IEEE 802.1x, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED |
| Compliant Standards (Miscellaneous): | CSA, UL, VCCI, BSMI, GOST, SABS, CCC, FCC, A-Tick, Common Criteria EAL4+, KC, CIT, low halogen, ICCP, BNCI |
| Capacity: | 53 Wh |
| Run Time: | Up to 14.5 hours |
| Input: | AC 115/230 V (50/60 Hz) |
| Output: | 45 Watt, 19.5 V |
| Software Included: | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, Windows Defender, Microsoft 365 (Trial), HP Wireless Button Driver, HP PC Hardware Diagnostics, HP Noise Cancellation, HP LAN-WLAN Protection, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Fingerprint Sensor, HP Privacy Settings, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP QuickDrop, HP WorkWell, HP SureStart Gen6, HP BIOSphere Gen6, myHP, HP Client Security Manager Gen7, HP SureRun Gen4, HP Sure Recover Gen4, Tile |
| Case Material: | Aluminum |
| Integrated Options: | Tile module, hall sensor, tamper sensor |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Theft/Intrusion Protection: | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop |
| Security Slot Type: | Kensington nano security slot |
| Included Accessories: | HP Smart AC Adapter |
Specifications
Key Features
- Operating system: WINDOWS 11 PRO - FINGERPRINT- KEYBOARD LIGHT, TOUCHSCREEN
- INTEL CORE I5 FAST PROCESSOR (Processor Up to 4.5 GHz max boost clock with Intel Turbo boost system, 12 MB L3 cache, 8 threads)
- Memory: 16GB DDRA RAM
- Internal drive: 256 SSD
- Display: 39.6 cm (14.0") diagonal, FHD (1366 x 768), micro-edge, anti-glare, 220 nits, 45% NTSC
- Graphics: Integrated: INTEL FHD Crystal Clear Graphics
- Ports
- 1 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate
- 2 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate
- 1 HDMI 1.4b
- 1 AC smart pin
- 1 headphone/microphone combo
- Expansion slots
- 1 multi-format SD media card reader
What’s in the box
LAPTOP AND CHARGER
Specifications
- SKU: HP246CL817QQWNAFAMZ
- Production Country: Canada
- Weight (kg): 1.9
- Certifications: Eco Friendly
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
tiddlytubbies plush toyswealth psychology bookslego diner setultra citrus perfumeoverload strip multilego set 60378collagen bovine whitebm800 karaoke kitjerseys boys redbackpacker phone casecorporate water bottlebmw lego carembossed patent leathercity shoulder bagleather soft gripcotton set coralacne corrector 30mlmybaby sound machinesturdy bar stoolgreen p9 headphonesaffron oud perfumedurable color wiglcd display yellowglass wiper blackthree camera drones8 usedradiant cream greenstretch cream whitesuccess storiesnfc supported phones
/product/85/7702804/1.jpg?0227)
Hp EliteBook 840 G6 Intel Core I5 Touchscreen, Face ID 16GB RAM/256 SSD/Backlit Keyboard/FP Win 11 Pro
₦ 520,000
Questions about this product?

/product/85/7702804/1.jpg?0227)
/product/85/7702804/2.jpg?0227)
/product/85/7702804/3.jpg?0227)
