HomeHealth & BeautyHealth CareRespiratory Aids & AccessoriesHome Nebulizer AccessoriesRespirox Rechargeable nebulizer
Brand: Mesh | Similar products from Mesh
₦ 27,000
Few units left
+ shipping from ₦ 750 to LEKKI-AJAH (SANGOTEDO)
0 out of 5
(No ratings available)Variation available
Promotions
Delivery & Returns
Choose your location
Pickup Station
Delivery Fees ₦ 750
Ready for pickup between 10 April and 13 April if you place your order within the next 14hrs 32mins
Door Delivery
Delivery Fees ₦ 1,710
Ready for delivery between 10 April and 13 April if you place your order within the next 14hrs 32mins
Return Policy
Free return within 7 days for ALL eligible itemsDetails
Seller Information
X FACTOR NETWORK
72%Seller Score
112 Followers
Seller Performance
Shipping speed: Excellent
Quality Score: Very Poor
Customer Rating: Excellent
Cancellation Rate: Excellent
Product details
Mesh Nbulizer YS31 1. Product Model: YS31 2. Power consumption: 1.5V 3. Average Nebulization rate: ≥0.25 Ml/min 4. Vibration Frequency: 120kHz ± 10% 5. Medication Capacity: 8ml maximum, 05ml minimum 6. 20,Dual nebulization rate (effective breathing treatment for all ages)COMPLETE KIT: Includes nebulizer unit, adult mask, child mask, mouthpiece, USB cable and detailed user manual for comprehensive respiratory care needs
SILENT OPERATION: Advanced mesh technology ensures whisper-quiet operation, making it ideal for use at any time without disturbing others
PORTABLE DESIGN: Compact, lightweight and USB-rechargeable device perfect for home use or travel, featuring one-button operation for ease of use
EFFICIENT DELIVERY: High nebulisation rate with mesh technology converts medication into fine particles for effective respiratory treatment
VERSATILE USE: Suitable for both adults and children with included differently sized masks and mouthpiece options for customised treatment
- No heat generated while nebulizing
- Works silently
- Nebulizes 99% medicine with almost no residue
- Particle size MMAD less than 5μm
- Light & Portable
Specifications
Key Features
| Model No: | YS31 |
| Power consumption: | 1.5V |
| Average Nebulization rate: | ≥0.25 Ml/min |
| Particle size (MMAD): | 2~5ummin |
| Power supply: | 2AA alkaline battery, AC adaptor (Micro USB cable) |
| Vibration Frequency: | 120kHz ± 10% |
| Medication Capacity: | 8ml maximum, 05ml minimum |
| Power source: | Input DC3V ±10% , AC110V-240V 50/60HZ, Output: 3--5V |
| Main colors: |
White |
| Size: | 45*61*121 mm, 79g, battery not included |
| 20 pcs/ Carton: | CTN size: 35*31*30 cm, G.W/N.W: 6.2 kg/8 kg |
| 40 pcs/ Carton: | CTN size: 60.5*35.5*30.5cm, G.W/N.W: 11 kg/13 kg |
| Gift box size: | 14.6*14*6.7 cm |
| Sound Level: | ≤21 dB |
What’s in the box
(Main unit + mask 1 + mask 2 + power cord + instruction manual + certificate + mouthpiece)
Specifications
- SKU: ME346ST74TY5HNAFAMZ
- Product Line: X FACTOR NETWORK
- Weight (kg): 0.1kg
- Color: white
Verified Customer Feedback
Customers who have bought this product have not yet posted comments
Related results
detox and collageneros redcover greenfeatures elite socksxgear camping chairwork phone casesamsung 750 xgksnail mucin moisturizerhayaati concentrated scenti60 display materialsskin tone repairpink shoes menm33 case blackvitamin c enrichedbagless vacuum bluemens slippers orangemechanics tool cartportable inflator orangecosrx advanced snailbalance bike blackmm wristband watcheskids rings pinkelasticity boosting oilmarketing book redcruzer flair silvercotton tactical shirtcitrus oud perfumereach cleaning brushairpods graylightweight cotton vest
/product/31/3789814/1.jpg?1895)
Mesh Respirox Rechargeable nebulizer
₦ 27,000
Questions about this product?

/product/31/3789814/1.jpg?1895)
